ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کمپین بزرگ عراقی ها برای گفتن نه به تعرض در حوزه خصوصی افراد

کمپین بزرگ عراقی ها برای گفتن

ایرنا/ تعرض به حوزه خصوصی افراد این روزها به یک دغدغه عراقی تبدیل شده که نگرانی ها را از عرصه های اجتماعی و رسانه ای به حوزه قضایی کشید، بویژه پس از آنکه موضوع انتشار تصاویر خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی، به رسانه های بین المللی نیز کشیده شد.

به تازگی برخی افراد با تصویربرداری های مخفیانه و انتشار آن در محیط های مجازی یک شبه بحران اجتماعی پدید آورده اند.
نخستین بار انتشار تصاویری از دختران و پسران و یا زنان و مردان در پارک ساحلی ابونواس در ساحل شرقی دجله، در مرکز بغداد، به یک سوژه رسانه ای تبدیل شد، بطوری که از همان ابتدا زنگ های خطر را برای جامعه بحران زده عراق به صدا در آورد.
رفته رفته این پدیده در ابعاد وسیع تری دنبال شد که هدف آن هنوز مشخص نیست که آیا اقدام کنندگان با نیات مذهبی دست به این کار زده اند یا اعمال مجرمانه اجتماعی محسوب می شود، بطوری که حتی رادیو مونت کارلو هم در گزارش هایی به آن پرداخت و برخی رسانه های غربی و منطقه ای نیز آن را مورد توجه قرار دادند.
ماجرا هر چه باشد، با توجه به مخاطرات اجتماعی و تبعات اخلاقی آن مورد توجه محافل مختلف اعم از کارشناسان و محافل اجتماعی، فرهنگی و در امتداد آن محافل رسانه ای عراق قرار گرفت، تاجایی که در شبکه های اجتماعی کمپین های بزرگ 'نه' به این رفتار ضد اجتماعی و نابهنجار شکل گرفت.
این اقدام، از آنجا که حوزه های خصوصی افراد را حتی در محافل عمومی هدف می گیرد و مورد تعرض قرار می دهد، در عراق نه تنها از سوی هیچ جریان اجتماعی و حتی سیاسی مورد تایید قرار نگرفت که با واکنش های تند هم روبه رو شد؛ بویژه با توجه به اینکه جامعه عراق و مناسبات اجتماعی آن هنوز تابعی از نظام عشایری است، تصور تبعات این رفتارها نیز هولناک جلوه می کند.
از همین رو رسانه های عراقی نیز به دنبال 'نه ' عراقی ها به این رفتارها درشبکه های اجتماعی ،وارد صحنه شدند و جالب اینکه رسانه دولت عراق شبکه 'العراقیه'، به رغم آنکه رویدادهای امنیتی و سیاسی در اولویت برنامه های آن قرار دارد، برای این موضوع در بهترین ساعات پخش خود ، برنامه ریزی کرد.
کارشناسان در یک هفته گذشته در میزگردها و گفت وگوهای این شبکه حاضر شدند و درباره پیامدهای چنین رفتارهایی روشنگری کردند.
البته پیش از این واکنش های اجتماعی نسبت به موضوع بی حجابی یا بدحجابی در بغداد و برخی شهرهای این کشور وجود داشته است، از جمله در دهه 80 شمسی در برخی مناطق بغداد زنان و دختران بد حجاب مورد حمله قرار می گرفتند، اما موضوع تصویربرداری های مخفیانه در محیط های اجتماعی و اماکن عمومی و انتشار آن موضوع جدیدی است و ضمن آنکه گویا در عراق برای برخورد با این پدیده خلاء قانونی هم وجود دارد.
نزدیک ترین قوانین به این گونه پدیده ها ، مربوط به انتشار تصاویر مستهجن در رسانه هاست و صاحب نظران اجتماعی در عراق هنوز خوب نمی دانند که آیا این قانون پاسخگوی دادخواهی افرادی که با آبرویشان بازی شده، هست یانه؟!
در محاکم قضایی عراق بسیاری از پرونده ها ، حتی پرونده های قتل نیز رسیدگی نمی شود، چرا که عراقی ها هنوز تمایل دارند که مشکلاتشان در قالب عشیره و نظام عشایری حل و فصل شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده