ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارائه طرح کوتاه مدت برای اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان

ارائه طرح کوتاه مدت برای اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان

تسنیم/ بسته پیشنهادی طرح کوتاه مدت اصلاحات انتخابات افغانستان توسط کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی این کشور در کاخ سپیدار کابل به رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی ارائه شد.


عبدالله در این باره گفت: کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی افغانستان کار همه جانبه‌ای را پیرامون انتخابات انجام داده و مردم این کشور ارزش و تأثیر آن را درک می‌کنند.
وی افزود: این کمیسیون برای ارائه طرح‌های خود مشورت‌های وسیعی را در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با اقشار مختلف داشته و به همین منظور تمامی پیشنهادات 11 گانه آن از سوی حکومت وحدت ملی مورد توجه و حمایت قرار خواهد گرفت.
عبدالله با اشاره به شرایط فعلی که در بخش شناسنامه‌های الکترونیکی مردم افغانستان وجود دارد اظهار داشت: تصمیم شورای وزیران پیرامون توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی تغییر نمی‌کند و براساس پیشنهادات قدم‌های اساسی پیرامون انتخابات برداشته خواهد شد.
رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی تأکید کرد: انتخابات افغانستان در هر سطحی باید با حمایت جامعه بین‌الملل توسط افغان‌ها برگزار و توسط آن‌ها رهبری شود.
در نشست کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی با رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان، «شاه سلطان عاکفی» رئیس این کمیسیون گفت: با ارائه بسته پیشنهادی کوتاه مدت انتخابات، کمیسیون اصلاحات مرحله اول کاری خود را به پایان رسانده است.
وی افزود: حوزه‌های انتخاباتی یکی از بحث‌های کمیسیون اصلاحات بود که براساس طرح پیشنهادی برای آینده حوزه‌های انتخاباتی در سطح جمعیتی ایجاد خواهد شد.
عاکفی اذعان داشت: برخلاف قانون اساسی افغانستان فهرست رأی دهندگان در گذشته تهیه نمی‌شد و بسیاری از شهروندان این کشور به دلایل مختلف شناسنامه نداشته‌اند و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی یک امر مهم برای انتخابات شفاف است.
وی تصریح کرد: بیش از 24 میلیون کارت رأی دهی وجود دارد که قریب به 8 میلیون آن اضافی است و باید کارت‌های رأی دهی بصورت اصولی و قانونی نابود شود.
رئیس کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی افغانستان اظهار داشت: چگونگی انتخاب و تعیین اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی نیز مسئله مهمی است که نارضایتی‌هایی در مورد رسیدگی به شکایات این امر نیز وجود دارد و بر همین اساس باید در کمیته گزینش اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی توازن رعایت شود و در هر ولایت کمیته‌های رسیدگی به شکایات وجود داشته باشد.
در ادامه عاکفی گفت: باید برای ایجاد شفافیت بیشتر و رسیدگی دقیق به شکایت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی کمیته «شفافیت انتخابات» ایجاد شود.
شاه سلطان عاکفی افزود: در فرمانی که «محمد اشرف‌غنی» رئیس‎جمهور افغانستان پیرامون انتخابات این کشور صادر کرد، اصلاح نظام انتخاباتی به صراحت بیان شده و بر همین اساس بدون حضور احزاب سیاسی، کار قوه مقننه به خوبی پیش نخواهد رفت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده