ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد نمی‌توان به دور خود دیوار کشید

سرمقاله اعتماد/ نمی‌توان به دور خود دیوار کشید

اعتماد/ « نمی‌توان به دور خود دیوار کشید » عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم فیاض زاهد است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

آنچه شرایط ما را پس از برجام مشخص می‌کند نوع رویکرد و سمت و سوگیری‌هایی است که توسط دولت می‌تواند انجام پذیرد. دولت حسن روحانی با برنامه‌های جامع اقتصادی و سیاسی در حالی در انتخابات ٩٢ به پیروزی رسید که نماد گفتمان تعقل، تدبر، میانه‌روی و اصلاح‌طلبی بود، آن هم درست همزمان با گفتمانی که به نام مقاومت به دنبال سیاست‌های دولت قبلی می‌آمد. اما افکار عمومی در نبرد انتخاباتی سعید جلیلی را به عنوان نماد چنین تفکری شناسایی کردند و با رای به روحانی در واقع پاسخ منفی به گفتمان دولت قبل و با تمایل به اتخاذ استراتژی جدید در جهت سیاست و اقتصاد، دادند. اکنون دولت روحانی پس از دو سال موفق به گشودن گره کور مذاکرات هسته‌ای شده است. تصویب برجام از سوی شورای عالی امنیت ملی و تنفیذ مقام معظم رهبری بر آن، مسیر جدیدی در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی گشوده که دولت روحانی را به نقطه دیگری پرتاب خواهد کرد. این نقطه عبارت از توجه ویژه و اساسی به اهداف دیگر دولت است. اگر روحانی و همکارانش فکر می‌کنند که در شرایط جدید تکیه بر حل مسائل و موضوعات اقتصادی راهگشاست، کاملا یک استراتژی غلط را اتخاذ کرده‌اند. چرا که بخش اعظم مشکلات اقتصادی ایران ناشی از نگرش‌ها، تصمیمات سیاسی و سوءمدیریت‌ها است. از سوی دیگر هم افکار عمومی از دولت روحانی انتظار دارند که مشکلات پیچیده اقتصادی ناشی از نوع سیاست‌های اقتصادی را از طریق روش‌های پیچیده اقتصادی در تعامل با عناصر خردمند سیاست در ایران حل و فصل کند. بنابراین مهم‌ترین کاری که دولت در این دوره می‌تواند انجام دهد با تکیه بر این فرض که به عنوان مجری انتخابات حق مداخله جانبدارانه از یک جریان سیاسی را ندارد، این است که چون همواره دولت مستقر، مجلس مبتنی بر هم‌نظری با خود را، خودآگاه و ناخودآگاه انتخاب می‌کند و در همین راستا انتظار از دولت تدبیر و امید می‌تواند سبب پیدایش مجلسی نزدیک به دولت یازدهم باشد. توصیه نگارنده در این مرحله این است که مجددا ارزیابی دقیقی از مطالبات و خواست‌های سیاسی و اقتصادی مردم ایران صورت بگیرد. این خواست‌ها می‌تواند در موضوعاتی مثل ترمیم روابط با جامعه جهانی باشد. چرا که بخش اعظم مشکلات ما در بازه زمانی روی داده که خود را از جهان جدا دانسته‌ایم. اما ما نمی‌توانیم به دور خود دیوار بکشیم. تجربه بشری و تحقیقات جامعه‌شناسی سیاسی و اقتصادی نشان می‌دهد که هیچ کشوری بدون مناسبات با جامعه جهانی صاحب پیشرفت نبوده است. شما چین را به عنوان یک نمونه فرض کنید. زمانی که استراتژی سیاسی و اقتصادی دولت چین مبتنی بر نظرات یک اصلاح‌طلب قرار گرفت روابط چین با کشورهای جهان آغاز شد تا امروز چین را به یک ابرقدرت در حوزه سیاسی و اقتصادی تبدیل کند. مانند آنچه در دولت‌های گذشته روی داد. سیاست‌های دولت قبل به بخش‌های وسیعی از جامعه ایران لطمات جبران‌ناپذیری وارد کرده که دولت برای نجات مردم، نیاز به نظرات کارشناسان امر دارد. دولت وظیفه دارد تیم اقتصادی و ستادی خود را هماهنگ کرده و مورد ارزیابی و بازسازی قرار دهد. اما متاسفانه در این زمان طلایی می‌توان در ارکستر دولت شاهد نت‌ها و سازهای جداگانه‌ و گهگاه متعارض باشیم. در زمان باقیمانده، روحانی نیازمند بازبینی در کابینه خود است. آن هم تنها به این دلیل که در حوزه‌های اقتصادی و مدیریتی به هماهنگی بیشتری برای تامین اهداف رییس‌جمهور، به عنوان کسی که با ارایه همین برنامه‌ها از مردم رای گرفت، نیازمند است. مجموعه این عوامل می‌تواند به موفقیت دولت روحانی در ماه‌های پیش رو کمک کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده