ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله شرق چرا اعدام؟

سرمقاله شرق/ چرا اعدام؟

شرق/ « چرا اعدام؟ » عنوان یادداشت روز روزنامه شرق به قلم محمدتقی فاضل‌میبدی(عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تأیید حکم اعدام شیخ نمر از خبرهای مهم در رسانه‌های داخلی و خارجی در دو روز اخیر بود. شیخ نمر، از روحانیون معترض شیعی در شرق عربستان، چند سالی است که حکومت آل سعود را به‌ خاطر نقض حقوق اقلیت شیعی در آن کشور به چالش کشیده است و از منتقدان سیاست‌های دولت عربستان به شمار می‌رود. وی در سال٢٠١٢ به‌ خاطر سازماندهی چند تظاهرات، بازداشت و دستگاه قضائی عربستان او را به جرم اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم کرد. اعتراضاتی دراین‌باره صورت گرفت؛ ازجمله آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در نامه‌ای خواستار آزادی او شد. براساس آخرین اخبار، دادگاه عالی عربستان با تأیید ولیعهد این کشور، حکم اعدام شیخ نمر را تأیید کرده است.
بر هیچ‌کس پوشیده نیست در جهان امروز اعتراض یک شهروند علیه حکومت متبوع خود یا انتقاد سیاسی از حاکمیت، جزء حقوق اولیه به حساب می‌آید. شیخ نمر در عربستان سعودی با استفاده از این حق مشروع و مدنی خود علیه سیاست آل سعود اعتراض کرده است. این اعتراض با سلاح سرد و گرم همراه نبوده و تنها فریاد خود را به گوش حاکمان سعودی رسانده است. روشن است حاکمیت آل سعود با به‌بندکشیدن شیخ نمر و همراهانش و درنهایت، تأیید حکم اعدام او، بزرگ‌ترین حق انسان را نقض کرده است. نهادهای مدافع حقوق‌ بشر باید وارد ماجرا شوند و جلوی اجرای این حکم را بگیرند.
اصلا چرا باید ایشان به خاطر فریاد اعتراض و انتقاد از حکومتی مستبد وارد زندان شود یا به جوخه اعدام سپرده شود؟ حتما قضات اهل سنت، سیره خلفا را برای خود حجت می‌دانند. بـا مـروری بر وقایع زمان رسول‌اللّه(ص) و خلفای راشدین، مشخص می‌شود مـسـلمـانـان تـربـیـت‌یـافـتـه در صدر اسلام، در مقابل حکومت احساس مسئولیت می‌کردند و در مـقـابـل کـجـی‌ها و اشتباهات آنها، اعتراض و آنها را به عدالت و تقوا دعوت می‌کردند. خلاصه آنکه آنان نظارت بر اعمال حکومت را حق خود می‌دانستند. از بین روایات عدیده، ایـن روایـت مـشـهـور است که خلیفه دوم، در آغاز خلافت، بر فراز منبر نشست و خـطـبـه مـفـصلی خواند و گفت: «اگر من از صراط حق و عدالت کج شدم شما مرا راست کنید». یـکـی از افـراد عـادی مـسلمانان دست به شمشیر برد و فریاد زد: «اگر تو راست نشدی با شمشیر کج مستقیمت می‌سازیم» (طبری، ج٧، ص٢٠٠) یا امـام‌حـسـیـن(ع) در یـکـی از خـطـابه‌های خود از قول پیامبر(ص) چنین می‌فرماید: «ای مردم، پیامبرخدا(ص) فـرمـود، هـر مـسـلمـانـی بـا سـلطـان مستبدی مـواجـه شود کـه حـرام خـدا را حلال کند و پیمان و عهد الهی را درهم شکند، با سنت و قانون پیامبر(ص) از در مخالفت درآید و در مـیـان بـنـدگـان خـدا راه گـنـاه و مـعـصـیـت پـیـش گـیـرد، اگر آن فـرد در مقابل چنین حاکمی با عمل یا با گفتار اظهار مخالفت نکند، بر خداوند است که این فرد [ساکت] را به عذاب همان طغیانگر گرفتار کند». این سخن پیامبر(ص)، امثال شیخ نمر را مکلف می‌کند تا در برابر سلطانی که جایر می‌پندارند اعتراض کنند تا جوری و جنایتی صورت نگیرد. هر شهروندی در کشور خود باید حقوق مساوی با دیگران داشته باشد. از نگاه اسلام، در حقوق شهروندی شیعه و سنی و مسلمان و غیرمسلمان مطرح نیست. به تعبیر امام علی(ع) «اما اخ لک فی الدین و اما نظیر لک فی‌الخلق/ ‌ای مالک نگاهت به مردم یکسان باشد؛ چراکه مردم یا برادر دینی تو‌اند یا در خلقت با تو مساوی‌اند». کشورهایی که در حقوق شهروندی میان شیعه و سنی و مسلمان و غیرمسلمان فرق می‌گذارند، از دستور اسلام به‌دورند. باید جلوی این شیوه‌های خشونت‌آمیز گرفته شود. از عالمان اهل سنت و مفتیان الازهر انتظار است جلوی این برخوردهای خشن را بگیرند. تحلیلگران سیاسی بر این باورند که گروه‌های خشن و سفاک منطقه از جمله داعش، النصره، القاعده، طالبان و... که به جان عده‌ای مسلمان افتاده‌اند، برآمده از بودجه‌های نفتی عربستان هستند. یقینا روزی این خشونت‌ها، دامن پرورش‌دهنده خود، یعنی عربستان را خواهد گرفت. مفتیان اسلام بدانند سکوت در برابر این سیاست‌های خشن؛ ازجمله اعدام یک روحانی معترض، یعنی شیخ نمر در عربستان، جز اینکه اسلام را بدنام و جوانان را از اسلام گریزان کند نتیجه دیگری ندارد. پس برعهده علمای اسلام و نیز برعهده کشورهای مدافع حقوق‌بشر و کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد است که جلوی اجرای این حکم را بگیرند. در غیر این صورت‌، مسئول عواقب اعدام شیخ نمر فقط حاکمان سعودی نخواهند بود؛ چراکه «الراضی بفعل قوم، کالداخل فیه معهم/ کسی که به فعل قومی راضی باشد، همانند یکی از عاملین آن فعل است».

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده