ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت صنعت در دوران پسا تحریم

سرمقاله جهان صنعت/ صنعت در دوران پسا تحریم

جهان صنعت/ « صنعت در دوران پسا تحریم » عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم یوسف حسن پورکارسالاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

صنعت کشور پس از برداشته شدن عملی تحریم‌های بین‌المللی، مسیرهای متفاوتی را در استفاده از منابع و فرصت‌های اقتصاد بین‌الملل تجربه خواهد کرد. در این میان اتخاذ سیاست صنعتی پساتحریمی که به رشد صنعتی مستمر و پایدار کمک کند ضروری است. یکی از نتایج عملی لغو تحریم‌ها، هموار شدن مسیرهای متعدد انتقال فناوری به کشور است.
تجربه موفقیت‌آمیز جهانی در انتقال فناوری موید این نکته است که دولت‌ با اتخاذ سیاست صنعتی مناسب و با بالابردن آمادگی رشته‌های صنعتی به جذب و انتقال فناوری نقش موثری داشته است.
آنچه مسلم است هرچه سطح آمادگی صنایع و انگیزه و علاقه مدیران صنعتی به کسب فناوری جدید بالاتر باشد هزینه انتقال آن کاهش می‌یابد و جذب آن به صورت موثرتر، موجب ارتقای بهره‌وری خواهد شد. براساس مطالعات مجمع جهانی اقتصاد، دو عامل زیر ساختی که نقش مهمی در بالابردن سطح آمادگی صنایع در استفاده از فناوری جدید دارند عبارتند از فراهم بودن امکان دسترسی همه واحدهای صنعتی به آخرین فناوری‌ها و فراهم بودن زمینه‌های جذب فناوری‌های جدید از سوی بنگاه‌های صنعتی.
یکی از کانال‌های مهم انتقال فناوری کشورهای درحال توسعه از طریق واردات کالاهای سرمایه‌ای است. در کره‌جنوبی انتقال فناوری از طریق واردات ماشین‌آلات و وسایل و تجهیزات و کالاهای سرمایه‌ای طی 1986-1962 حدود 21 برابر دیگر روش‌های انتقال فناوری از نظر مقدار و ارزش بود.
بررسی‌های آماری صورت گرفته نشان می‌دهد که همبستگی معناداری بین ارزش واردات کالاهای سرمایه‌ای و شاخص آمادگی کشورها در استفاده از فناوری جدید وجود دارد. در واقع کشورهای با ارزش واردات کالاهای سرمایه‌ای بالاتر دارای شاخص آمادگی بالاتری نیز در دسترسی به آخرین فناوری و همچنین جذب فناوری جدید هستند.
مطالعه موردی دو کشور کره‌جنوبی و ترکیه نیز موید همین نکته است. در سال 2013، کره جنوبی رتبه 10 در واردات کالاهای سرمایه‌ای و رتبه 28 در آمادگی جذب فناوری‌های جدید و رتبه 30 آمادگی دسترسی به آخرین فناوری صنعتی را داشته است. ارقام یادشده برای ترکیه به ترتیب 23، 45 و 37 است. در حالی که این نتیجه برای ایران تفاوت زیادی دارد. یکی از مسیرهای اصلی تجربه شده در ایران برای انتقال فناوری، واردات کالاهای سرمایه‌ای است.
شواهد آماری نشان می‌دهد آمادگی صنایع کشور برای انتقال فناوری ضعیف ارزیابی می‌شود. طی سال‌های 1392-1380 جمعا نزدیک به 171 میلیارد دلار واردات کالاهای سرمایه به کشور صورت گرفته است. در سال 1390 رقم یادشده به بیشترین مقدار خود در طول سال‌های اخیر رسید که نزدیک به 17 میلیارد دلار بالغ شد و در میان کشورهای واردکننده کالاهای سرمایه‌ای رتبه چهل‌و یکم را به خود اختصاص داده است.
در عین حال صنایع کشورمان از لحاظ آمادگی برای دستیابی به آخرین فناوری از میان 144 کشور رتبه 122 و از لحاظ آمادگی جذب فناوری‌های جدید نیز رتبه 131 را دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X