ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزارت اقتصاد: طلب دارندگان اسناد خزانه اسلامی در سررسید پرداخت می شود

وزارت اقتصاد: طلب دارندگان اسناد خزانه اسلامی در سررسید پرداخت می شود

ایرنا/ مدیرکل مدیریت بدهی ها و تعهدات عمومی وزارت امور اقتصادی ودارایی از پرداخت طلب دارندگان اسناد خزانه اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرا بورس ایران، مهدی بنانی در نشست هم اندیشی مدیران عامل شرکت های تامین سرمایه، با بیان اینکه موضوع بدهی ها و منشا ایجاد آن از سال 1392 در دستور کار دولت قرار گرفته است، افزود: به دنبال این موضوع در آذرماه همان سال، خزانه داری کل مامور شد تا میزان بدهی های دولت را احصا و اعلام کند و پس از آن بر اساس مصوبه دولت قرار شد تا ساختاری برای مدیریت بدهی های دولت شکل بگیرد.
وی با بیان اینکه دفتر مدیریت بدهی های دولت از مردادماه امسال در وزارت اقتصاد تشکیل شده است، افزود: وظیفه اصلی این مجموعه همکاری با نهادهای متولی سیاست های پولی و مالی کشور و مراقبت از میزان و ترکیب بدهی های بخش عمومی با هدف کنترل و پایداری بلند مدت است؛ البته بر اساس قانون رفع موانع تولید، از ابتدای سال آینده این دفتر تبدیل به مرکز مدیریت بدهی ها خواهد شد.
بنانی هدف از برگزاری جلسات مشترک با فعالان بازار سرمایه را استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه و بیان راهکارها درباره ابزارهای تسویه بدهی دولت از طریق این بازار عنوان کرد و افزود: تغییر رویکرد نظام تامین مالی در نظام بودجه ای کشور باید انجام شود.
به گفته وی، کاهش اتکای بودجه به نفت از جمله راهبردهای بودجه ای دولت است که همچنان ادامه دارد، زیرا نفت منبعی نیست که همیشه وجود داشته باشد.
بنایی با تشریح جزئیات اوراق پیش بینی شده در بودجه امسال کل کشور، گفت: برخی از این اوراق توسط دولت و برخی هم توسط شرکت های دولتی و وزارتخانه ها منتشر می شود.
وی با بیان اینکه انتشار اوراق مشارکت، صکوک اجاره، اسناد خزانه اسلامی و نظایر آن در بودجه پیش بینی شده است، اضافه کرد: در هریک از ماه های شهریور، مهر، آبان و آذر امسال معادل 10 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر شده و 10 هزار میلیارد ریال دیگر نیز در دست انتشار است تا به این ترتیب، تکلیف بودجه سال 94 در این خصوص به طور کامل اجرایی شود.
بنانی درخصوص پرداخت طلب دارندگان اسناد خزانه اسلامی در سررسید تاکید کرد: اگر دولت به هر دلیل منابعی برای بازپرداخت طلب دارندگان نهایی اسناد خزانه اسلامی در سررسید نداشته باشد، خزانه داری کل مکلف است این مبلغ را از محل درآمدهای عمومی تامین کند.
بنانی با ابراز خرسندی از رویکرد بازار سرمایه برای کمک به رفع مشکلات دولت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 10 میلیارد ریال صکوک اجاره وجود دارد که هر نهادی بخواهد می توانیم انتشار این اوراق را به آنها بسپاریم.
در ادامه این نشست امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران نیز از تعامل مثبت اداره کل مدیریت بدهی های وزارت امور اقتصادی و دارایی با فرابورس ایران از زمان تشکیل تاکنون خبر داد و گفت: پس از تشکیل این اداره کل، تعامل بازار سرمایه و به خصوص فرابورس ایران با بدنه وزارتخانه برقرار است و شاهد رویکرد مثبت دولت نسبت به بازار سرمایه هستیم.
وی افزود: وزارت اقتصاد، بازار سرمایه را به عنوان یک بازار تخصصی برای تامین مالی می شناسد و در حال حرکت برای به کارگیری ابزارهای نوین موجود در این بازار برای تسویه بدهی های دولت است.
بر اساس این گزارش، در بخش بعدی این نشست هریک از مدیران عامل شرکت های تامین سرمایه حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها و طرح پیشنهادها و انتقادهای خود درباره لزوم استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تسویه بدهی های دولت، رفع موانع صکوک دولتی، در نظر گرفتن هزینه انتشار اوراق، وحدت فرماندهی در سیاست گذاری، شفافیت اقتصادی دولت، رفع مقررات مزاحم و ناشناخته بودن قابلیت شرکت های تامین سرمایه برای کمک به دولت پرداختند.
به گزارش ایرنا، با افزایش حجم بدهی دولت به پیمانکاران قرار شد دولت به جای پول نقد به پیمانکاران اسناد خزانه اسلامی پرداخت کند؛ آن هم به دلیل در تنگنای مالی بودن دولت، امکان پرداخت نقدی مطالبات پیمانکاران برای آن وجود ندارد؛ به همین دلیل در طول سال های گذشته روزبه روز بر حجم بدهی دولت به پیمانکاران اضافه شده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X