ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ایران بخش خصوصی یاری‌رسان دولت در مقابله با رکود

سرمقاله ایران/ بخش خصوصی یاری‌رسان دولت در مقابله با رکود

ایران/ « بخش خصوصی یاری‌رسان دولت در مقابله با رکود » عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم مسعود خوانساری(رئیس اتاق تهران) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اقتصاد ایران دوران متفاوتی را پشت سرمی‌گذارد. متأسفانه طی دو سال گذشته رکود به بلایی بی‌درمان برای بنگاه‌های صنعتی و بدنه تولید کشور تبدیل شده و هنوز برنامه‌ها و راهبردهای دولت برای تغییر این شرایط کامل نشده است.
البته همگی ما می‌دانیم که رکود اقتصادی، برجای مانده از دوران هزینه کردن بی‌حساب و کتاب درآمدهای نفتی در دولت گذشته است. به هرحال امروز دولت با دو مشکل بزرگ مواجه است. اول آنکه رکود فضای تنفس اقتصاد ایران را تنگ کرده و دوم اینکه به دلیل کاهش قیمت نفت، دست دولت برای تأمین منابع مورد نیاز اداره کشور خالی شده ‌است. این کاهش درآمدها موجب شده طی ماه‌های سپری شده از سال جاری تنها 8 هزار میلیارد تومان صرف فعالیت‌های عمرانی کشور شود. حال آنکه طی همین دوره زمانی 20 هزار میلیارد تومان از منابع ارزشمند کشور صرف انواع یارانه‌ها شده است. به هرحال موضوع اصلی این است که دولت با درآمدهای اندک هم برنامه و سیاست خروج از رکود تدوین می‌کند و هم یارانه نقدی و غیرنقدی میان مردم توزیع می‌کند که این نوعی تعارض در سیاست‌هاست.
متأسفانه اطلاعاتی که در مورد رشد اقتصادی کشور منتشر شده، نشان می‌دهد رشد بخش صنعت طی فصل بهار به منفی دو درصد رسیده است. معنای این عدد، تداوم رکود است. پیش‌بینی‌های واقع‌بینانه هم نشان می‌دهد احتمالاً تا پایان سال جاری رشد اقتصادی کشور عددی بین 6/0 درصد تا یک درصد خواهد بود. بنابراین حتی در صورت خوشبینانه اگر انتظار رشد یک درصدی را داشته‌ باشیم، بازهم این عدد تأییدکننده تداوم رکود تا پایان سال جاری است.
گاهی برخلاف شعارهایی که گفته می‌شود، بخش خصوصی مشارکت عملی در فضای اقتصاد ایران ندارد. به طور خاص یکی از راه‌های خروج از رکود، آغاز دوباره فعالیت‌های اجرایی مربوط به پروژه‌های روی زمین مانده عمرانی است. دولت به دلیل کاهش قیمت نفت، بحران منابع و از سوی دیگر پرداخت یارانه‌های نقدی و غیرنقدی، منابع کافی برای انجام این پروژه‌ها را ندارد. برهمین اساس باید مکانیزمی اندیشیده می‌شد تا بخش خصوصی اقدام به سرمایه‌گذاری و فعالیت در این بخش‌ها کند. ما در اتاق نیز راهبردهای اجرایی دقیقی به دولت در این مورد پیشنهاد دادیم ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.
بخش‌خصوصی و اتاق قصد همراهی صادقانه با دولت برای تغییر شرایط حاکم براقتصاد ایران را دارد. گواه این صداقت هم نامه 36 بندی است که چندی قبل به معاون اول رئیس جمهوری ارائه شد. در این نامه هم دردهای اقتصاد ایران و هم درمان‌های آن از نگاه بخش خصوصی گفته شده بود. انتظار داریم دولت هم در کمال اعتقاد و باور به بخش‌خصوصی برای اقتصاد ایران برنامه‌ریزی کند. به طور نمونه چگونه است که دو سال پس از ابلاغ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در ایران، این قانون اجرایی نمی‌شود. راه خروج از رکود تنها، تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های دولتی نیست. اگر قصد خروج از رکود را داریم، باید حداقل فضای کسب و کار را برای بخش خصوصی فراهم کنیم. سیاست‌هایی مانند توزیع دوباره وام و بن کارت و... عوارضی برای اقتصاد ایران در پی دارد.
اما نیاز واقعی ما توجه به بخش‌خصوصی از راه تسهیل فرآیندهای بروکراتیک زائد و مزاحم اداری است. در همین دوره زمانی که رکود به مانع جانکاه اقتصاد بدل شده، می‌بینید دریافت مالیات از تولید سختگیرانه‌تر می‌شود، قوانین تأمین اجتماعی با نگاهی یکطرفه اجرایی می‌شود، دسترسی به منابع بانکی برای بخش واقعی تولید سخت‌تر می‌شود و در نهایت آنچه به جایی نمی‌رسد، نگرانی‌های بخش خصوصی است.
به هرحال بخش خصوصی ایران امروز امیدوار است تا دولت با اتخاذ روش‌هایی که پس از مشورت با بخش خصوصی تدبیر شده، به مقابله با رکود بپردازد. تداوم رکود در اقتصاد ایران عوارض اجتماعی سختی را برای کشور به همراه دارد که همگی ما باید نگران آنها باشیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده