ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات «پارازیت» نشه فراموش!

سرمقاله اطلاعات/ «پارازیت» نشه فراموش!

اطلاعات/ « «پارازیت» نشه فراموش! » عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات نوشته ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

از سال ۱۳۹۰ زیان‌های ارسال پارازیت موضوع روز شد و در مطبوعات گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و سرمقاله‌ها درباب «پارازیت» و تخریب‌های بهداشتی و سلامتی آن، انتشار یافت. از همان سال در ستون محک نیز مطالبی در این باره به چاپ رسید که مورد قبول و تشویق خوانندگان این ستون قرار گرفت. تا اینکه در دولت یازدهم و در سال ۱۳۹۲ جدال نظری درباره انتشار امواج و به‌خصوص پارازیت چنان بالا گرفت که خبرهای تأثیر منفی آن بر سلامت مردم همراه با شایعه‌های بسیار در جامعه را به همراه آورد. در آن زمان بود که دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان اطلاع داد که یک گروه و کمیته ویژه به دستور مستقیم رئیس جمهوری، متشکل از کارشناسان وزارت ارتباطات، بهداشت و درمان، سازمان انرژی اتمی، محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط مأموریت دارند در مورد تأثیر پخش پارازیت بر سلامت مردم تحقیق کنند و گزارش نهایی را برای صدور دستور به ریاست جمهوری ارائه دهند!
از آن زمان تا امروز، پارازیت هرگز نشد فراموش! که ۲ دلیل هم دارد. اول اینکه همچنان امواج پارازیت برقرار است و نگرانی‌های عمومی از زیان‌های آن، وجود دارد. دوم، با آن همه هیاهو و غوغا که کمیته تخصصی رسیدگی به موضوع پارازیت، گزارش نهایی خود را به رئیس جمهوری ارائه داد و وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: «این گزارش برای تصمیم نهایی و دستورات اجرایی روی میز رئیس جمهوری است.» هنوز که هنوز است مردم نمی‌دانند، رئیس جمهوری چه دستوری داده است و مهمتر آنکه این دستور چگونه اجرا شده است؟!
دو گروه از پزشکان و کارشناسان بهداشت و صاحبان دانش فنی امواج درباره پارازیت نظر داده‌اند. گروهی پارازیت را امواج زیانبار دانسته‌اند که از سردردهای مزمن گرفته تا سقط جنین و تا زمینه‌سازی برای بروز سرطان و دیگر بیماری‌ها را موجب می‌شود. قرار گرفتن در محاصره امواج پارازیت، آن هم در ساعات طولانی از شب تا بامداد، برای خانواده‌ها زیانبار است و عوارض گوناگون به بار می‌آورد. گروه دیگر می‌گویند تأثیر مستقیم پارازیت در ابتلا به بیماری‌ها هنوز از نظر علمی ثابت نشده است و تأثیرهای منفی امواج از تلفن همراه گرفته تا پارازیت، به شدت و ضعف فرکانس آن‌ها بستگی دارد. آرایش دکل‌های تقویت‌کننده امواج از سوی سازمان مخابرات و… در سطح شهر نیز مورد پرسش بسیاری قرار گرفته است. در کنار ارزیابی‌های تخصصی از انتشار پارازیت‌ها نیز، بسیاری بر ۲ نکته تأکید دارند.
اول، آیا استفاده از پخش امواج به‌صورت پارازیت محمل قانونی دارد یا به‌صورت سلیقه‌ای انجام می‌پذیرد؟
دوم، اگر هدف از ایجاد امواج پارازیت، ممانعت از انتشار امواج تصاویر ضداخلاقی است، آیا این هدف محقق شده است؟
تا اینجای کار معلوم شده است که انتشار امواج پارازیت نه فقط محمل قانونی ندارد، بلکه هیچ نهاد یا ارگان یا وزارتخانه‌ای مسئولیت آن را نمی‌پذیرد و جواب می‌دهند که به ما ربطی ندارد! در کنار آن، راه‌های فنی گریز از امواج پارازیت به‌صورت ارائه کالاهایی با پرداخت هزینه‌هایی فراهم شده و استفاده از این ابزارها و شبکه‌های اینترنتی چنان شده است که ناکارآمدی پخش پارازیت به بهانه حذف شبکه‌های تخریبی و ضداخلاق عیان شده است. در حال حاضر بررسی موضوع انتشار امواج پارازیت در سطوح قانونی بودن، بهداشتی بودن و موفق بودن آن در حفظ سلامت روحی و فکری جامعه، همچنان مورد نقد عمومی است. مردم باور دارند که ادامه ارسال امواج پارازیت، موجب شایعه‌های خبری و سیاسی در جامعه می‌شود و حصاری برای سالم‌سازی رفتارهای اجتماعی نیست.
آن همه هیاهوی خبری درباره تأسیس کمیته ویژه و تخصصی بررسی «پارازیت» به کجا رسید، چرا دولت و مجلس گزارش‌های بهداشتی درباره زیان‌های پارازیت را جدی نمی‌گیرند و چرا همچنان شعار مسئولین این است که این موضوع به ما ربطی ندارد و مردم باید یاد بگیرند که «پارازیت، هرگز نشه فراموش!»؟!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده