ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لس‌آنجلس تایمز: آمریکا ناگزیر به پذیرش توافق است

لس‌آنجلس تایمز: آمریکا ناگزیر به پذیرش توافق است

جام نیوز/ روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در سرمقاله ای که توسط هیئت تحریریه این روزنامه تنظیم شده از ناگزیر بودن آمریکا به پذیرش توافق هسته ای با ایران نوشته است.

لس آنجلس تایمز این نوشتار را زیر عنوان "سبک سنگین کردن توافق هسته ای ایران: از توافق کامل و بی نقص، فاصله زیادی دارد اما جایگزین ها از این هم بدترند" تنظیم کرده و ضمن برشمردن نقاط قوت و ضعف توافق تاکید می کند که آمریکا گزینه مناسب دیگری برای مقابله با ایران ندارد.
مراد از جایگزین های توافق، "گزینه نظامی علیه ایران" و "گزینه تشدید تحریم ها"ست که بسیاری از تحلیلگران و سیاستمداران آمریکایی در روزهای گذشته از ناکارآمدی آن ها به علت قدرت گرفتن ایران از یک سو و عدم همراهی دیگر کشورها از سوی دیگر سخن گفته اند.

لس آنجلس تایمز نوشت: توافق تاریخی که پس از 20 ماه مذاکرات بین ایران با آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان به دست آمد، امیدها را افزایش داده که طی 10 تا 15 سال آینده توانایی جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته ای به صورت چشمگیری محدود خواهد شد.
در ادامه این گزارش آمده است: این توافق با یک توافق کامل و بی نقص فاصله زیادی دارد و تعهدات موجود در آن کمتر از چیزی است که خیلی ها انتظار داشتند اما در نهایت باید مورد حمایت قرار گیرد چراکه جایگزین های آن بدترند.

این روزنامه آمریکایی افزود: ماه آینده [میلادی] کنگره درباره قطعنامه رد توافق رای گیری خواهد کرد. ما مصرانه از اعضای کنگره می خواهیم علیه این قطعنامه رای بدهند و اگر قطعنامه به هر شکلی تصویب شد از وتوی اوباما علیه آن (که انجامش تقریبا قطعی است) حمایت کنند.
کنگره پس از آن باید به دولت فشار بیاورد تا به تعهدات خود مبنی بر مقابله با نقش آفرینی ایران در کشورهای همسایه اش عمل کند و درصورت فریبکاری ایران درباره توافق، واکنش قاطعی نشان دهد.

لس آنجلس تایمز ادامه داد: ساختار اصلی توافق هسته ای بدین گونه است: آمریکا و دیگر قدرت های جهانی با لغو تحریم های اقتصادی ایران در ازای تعهد این کشور به محدودسازی برنامه هسته ای موافقت کرده اند. اما این توافق نقص های نگران کننده ای دارد به ویژه درباره بازرسی جهت افشای فعالیت های احتمالی سابق ایران.
از سوی دیگر گزارش ها و نتیجه گیری سیا این اطمینان را برای ما حاصل نکرده که ایران 100 میلیارد دلار پول بلوکه شده خود را که پس از توافق به دست می آورد، در پروژه های داخلی مصرف خواهد کرد. ما نگرانیم که بخش قابل توجهی از این پول بادآورده، موجب تقویت حمایت ایران از گروه های شبه نظامی مثل حزب الله و حماس شود.

در ادامه این گزارش آمده است: این در شرایطی است که منطقه از قبل دچار آشوب و ناآرامی است، داعش درحال پیشروی بوده و سوریه درگیر جنگ داخلی است. بهار عربی نیز به سوی زوال و فروپاشی پیش می رود.
لس آنجلس تایمز، "برچیده شدن بخش بزرگی از زیرساخت های هسته ای ایران"، "بازرسی های فشرده" و "امکان بازگشت تحریم ها" را از نقاط قوت توافق هسته ای برشمرده و از مواردی چون "نحوه بازرسی ها و فرصتی که قبل از برخی بازرسی ها برای ایران ایجاد می شود" و "همکاری ایران در بازرسی آژانس از برخی مراکز" به عنوان مشکلات توافق نام برده است.

این روزنامه در نهایت می نویسد: کنگره باید به این توافق اجازه حرکت داده و آن را تایید کند اما در عین حال باید اوباما را به انجام تعهداتی که در نامه به "جرالد نادلر" نماینده دموکرات آمریکایی نوشته وادار سازد. اوباما در این نامه نوشته بود: اجرای توافق هسته ای، مانع از این نمی شود که آمریکا با "فعالیت های ضدثبات ایران و حمایت این کشور از تروریسم [!]" مقابله کند. این مقابله از طریق ادامه تحریم ها علیه فعالیت های غیرهسته ای ایران انجام خواهد شد.
ما امیدواریم اوباما و کسانیکه از وی پیروی می کنند، پس از اجرای این توافق دچار تن آسایی و خودپسندی نشوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده