ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خبرگزاری فرانسه: گروه تروریستی المرابطون وابسته به القاعده مسئول حملات در غرب آفریقاست

خبرگزاری فرانسه: گروه تروریستی المرابطون وابسته به القاعده مسئول حملات در غرب آفریقاست

ایرنا/ یک گروه منطقه ای وابسته به شبکه تروریستی القاعده روز شنبه اعلام کرد که گروه المرابطون به سرکردگی مختار بلمختار الجزایری وابسته به این شبکه در حملات روز جمعه به یک هتل و رستوران محبوب غربی ها در اوئاگادوگو پایتخت بورکینافاسو شرکت داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله که دستکم 23 قربانی گرفت، آخرین مورد از حملات زنجیره ای گروه المرابطون به سرکردگی بلمختار در سال های اخیر در شمال و غرب آفریقا به شمار می رود.
گروه القاعده در مغرب عربی اعلام کرده است: المراطبون در حملات به هتل مجلل اسپلندید و رستوران کاپوچینو در نزدیکی آن شرکت داشته که نزد شهروندان غربی و همچنین نیروهای نظامی فرانسوی و سازمان ملل متحد مستقر در این منطقه از محبوبیت برخوردار است.
به گفته منابع امنیتی، قربانیان این حمله از 18 ملیت مختلف بوده اند.
المرابطون که محدوده عملیات آن سراسر صحرای آفریقاست، همچنین مسئولیت حمله به هتل مجلل لاکچری رادیسون بلو را در باماکو پایتنخت مالی به عهده گرفته که در آن 20 تن کشته شدند که 14 نفر آنان خارجی بودند.
شبکه القاعده در مغرب عربی اعلان کرد: این حمله حاصل عملیات مشترک این گروه و المرابطون بوده است.
گروه ناظر بر پایگاه های اینترنتی گروه های تفکیری مستقر در آمریکا «سایت» اعلان کرد: المرابطون پس از این حمله اعلان کرد که با شبکه القاعده متحد شده است.
به گفته گروه سایت، القاعده در مغرب عربی اعلان کرده که حمله روز جمعه در بورکینافاسو که تاکنون بیشتر حملات تروریستی را خنثی کرده، برای انتقامجویی از فرانسه و غرب کافر بوده است.
فرانسه و همپیمانانش از هنگام مداخله نظامی این کشور در سال 2013 در مالی برای ریشه کن کردن القاعده در مغرب عربی و دیگر گروه های تروریستی - تکفیری از صحرای شمال مالی، هدف اصلی حملات این گروه های فعال در غرب آفریقا بوده اند.
المرابطون در سال 2013 از ادغام گروه موجائو و یک گروه جداشده از بلمختار وابسته به القاعده تشکیل شد.
گروه بلمختار در اوایل 2013 مسئول محاصره خونبار تاسیسات دورافتاده گاز در الجزایر معرفی شد که در آن حدود 40 گروگان که بیشتر غربی بودند، کشته شدند.
موجائو و عناصر بلمختار 4 ماه پس از آن نیز مسئولیت 2 حمله انتحاری در شمال نیجر را به عهده گرفتتد که در آن 25 تن که بیشتر نظامی بودند، کشته شدند.
با یانکه خبر کشته شدن بلمختار یک چشم که به علت شرکت در قاچاق سیگار در گذشته در صحرای آفریقا به آقای مارلبورو معروف شده و گفته می شود که چشم چپ خود را در در دهه 1990 در افغانستان از دست داده، تاکنون چند بار در عملیات ضد تروریستی منتشر شده، اما هر بار کشته شدن وی که به همراه گروه مسلح اسلامی در جریان جنگ داخلی دهه 1990 الجزایر می جنگید، تکذیب شده است.
یک عضو برجسته دیگر المرابطون در یک پیام صوتی ضبط شده که به وی نسبت داده می شود، در مه 2015 با داعش اعلان همبستگی کرد.
اما بر اساس گزارش ها، بلمختار به سرعت از این بیانیه فاصله گرفت و با القاعده رقیب داعش اعلان بیعت کرد که نشانگر جنگ داخلی قدرت در این گروه بود.
المرابطون در مارس 2015 مسئولیت نخستین حمله به شهروندان غرب را در یک باشگاه تفریحی شبانه در پایتخت مالی به عهده گرفت که در آن 3 شهروند مالی، یک فرانسوی و یک بلژیکی کشته شدند.
این گروه در سال گذشته 2015 برای نخستین بار در کشور همسایه مالی یعنی بورکینافاسو اقدام به حمله کرد و مسئولیت ربودن یک رومانیایی مسئول امنیتی در یک معدن در شمال این کشور را به عهده گرفت.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده