ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اهداف سفر دی میستورا به تهران

اهداف سفر دی میستورا به تهران

الف/ یکی از اهداف مهم سفر دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران شنیدن پیشنهادات ایران در نشست ژنو۳ است.

سعدالله زارعی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اهداف سفر دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران، اظهار داشت: برای چندمین بار است که دی میستورا در آستانه مذاکرات ژنو سوریه به تهران سفر می‌کند تا بتواند نظرات کشورهای تاثیرگذار را با یکدیگر هماهنگ کند و دستور کار مذاکرات را به صورت حضوری به اعضای نشست توضیح دهد.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که در سفر دی میستورا حائز اهمیت است، تغییرات اساسی در وضعیت امنیتی سوریه در طی یکسال اخیر است چراکه حالت اضطرار کنار رفته و در حال حاضر تا حدودی به وضعیت استقرار رسیده که جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را در این خصوص ایفا کرده است.

این کارشناس مسائل منطقه ای ادامه داد: مذاکرات آینده ژنو بسیار مهم بوده و و پیشنهادات ایران در مذاکرات ژنو بسیار تاثیرگذار خواهد بود لذا سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به دلیل پیشنهادات تاثیرگذار ایران در مذاکرات ژنو و آینده سوریه است.

زارعی به سفر دی میستورا به سایر کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: دی میستورا با سفر به تهران و سپس به سایر کشورهای منطقه در حال رایزنی در مورد اوضاع سوریه بوده که ابتدا به تهران سفر کرده است تا دستور کار نشست ژنو۳ را با تهران هماهنگ کند و این نشان دهنده اهمیت و نقش پررنگ ایران در تحولات سوریه است.

این کارشناس مسائل منطقه ای تاکید کرد: دی میستورا طی سال هایی که مسئولیت پرونده عراق را به عهده داشت تلاش‌های منصفانه ای برای حل و فصل مشکلات این کشور کرد و نسبت به کوفی عنان و ابراهیمی که همواره موضوع جانبدارانه ای با تروریست‌ها داشتند مواضع نسبتا بهتری داشت، در زمان نماینده های سابق سازمان ملل ایران علاقه ای به شرکت در نشست‌ها و گفتگوهای از پیش تعیین شده نداشت.

زارعی به نقش موثر ایران در تحولات منطقه اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش موثر و مثبتی در تحولات منطقه داشته است و حضور فعالی نیز مذاکرات مونیخ و ژنو ۲ نیز داشت که پیشنهادات خوبی هم مطرح کرد. ایران همواره راه حل سوریه را مسالمت آمیز میداند و اعتقاد دارد مردم سوریه باید برای کشورشان تصمیم‌گیری کنند.

وی در مورد نقش روسیه در سوریه اظهار داشت: به طور خلاصه خروج نیروهای روسی از سوریه به صورت بخشی اتفاق افتاده است و بخشی از نیروهای نظامی خارج شده اند. که تاثیری در نیروی امنیتی سوریه ندارد چراکه سوری ها در حال حاضر توانایی مدیریت پرونده را دارند. در این میان نقشی که روسیه برعهده دارد نقشی دو وجهی است، بخشی از آن مبتنی بر تحولات میدانی است که در این موارد با ایران کاملا هماهنگ است و بخشی هم که به طرح خاص روسیه که شاه‌بیت آن فدرالی است برمی‌گردد، ایران بدون آنکه آن را رد یا تایید کند، زمان این بحث را زود و خارج از صلاحیت شرکت‌کنندگان در مذاکرات سیاسی ژنو می‌داند.

زارعی همچنین در گفتگوی خود با الف خاطرنشان کرد: از نظر ژئوپلیتیک و منافع راهبردی امکان توافق روسیه با غرب بر سر دولت کنونی سوریه وجود ندارد.

به گزارش الف، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز گذشته پس از مذاکره با حسین امیرعبداللهیان گفت: نکته مهم در توافق با آقای امیرعبداللهیان، ترک مخاصمه و ادامه آن است.

استفان دمیستورا ارسال کمک های انساندوستانه برای همه مردم سوریه به ویژه برای محاصره‌شدگان را از دیگر محورهای توافق با معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

دمیستورا، پیگیری روندی را که به انتقال سیاسی در سوریه منجر شود از دیگر محورهای این توافق و کاری بسیار مهم و فوری دانست.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین گفت: ‌به تهران آمده ام تا با آقای امیرعبداللهیان دیدار و گفتگو کنم و این بخشی از آمادگی برای گفتگوهای ژنو است که قرار است به زودی در این شهر برگزار شود.

وی افزود: برای من مشورت با مقامات جمهوری اسلامی ایران مهم است زیرا این مقامات و ایده‌هایشان تاثیرگذار است و من از توصیه هایشان حتما استفاده می کنم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X