ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توصیه ای به مردان می خواهم تفریح سالم بکنم ولی راهش را پیدا نمی کنم

توصیه ای به مردان/ می خواهم تفریح سالم بکنم ولی راهش را پیدا نمی کنم

بانوی امروز/ سوال – من یک پسر ۲۲ ساله هستم و می خواهم تفریح سالم بکنم ولی راهش را پیدا نمی کنم . خیابان ها از ماهواره بدتر شده و ماهواره هم برای گرفتن دین از جوانان فعالیت می کند. فضای اجتماعی و اینترنت هم شده لغو و یکسری مطالبی که جز غیبت و مسخره کردن و رابطه ی راحت دختر و پسر چیزی در آن پیدا نمی شود. مساجد هم پر شده از بحث های سیاسی که پسند من جوان نیست. پس من جوان مسلمان ایرانی که نه به رابطه ی با نامحرم علاقه دارم و نه مشتاق بحث های سیاسی هستم باید چکار کنم؟ چرا ما به اینجا رسیده ایم که برای تفریح کردن مان به چه کنم چه کنم افتاده ایم؟

پاسخ:

باور کنیم که تفریح و نشاط یکی از اصول اساسی دین ماست. ما اعتقاد داریم که اگر در زندگی مان نشاط، طراوت و شادابی نداشته باشیم،حیات نداریم زیرا حیات بی نشاط، حیات نیست ،مردگی است و در این صورت ما نمی توانیم بندگی خدا را بکنیم. لذا به ما عبادت ،معرفت و زیارت بانشاط را توصیه کرده اند. دین در نشاط و تفریح ما کم نگذاشته است و با آن مخالف نیست. روایت داریم که مومن همیشه تبسم بر لب دارد و ناراحتی اش در قلبش است. اسلام به ذات خود عیبی ندارد، هر عیبی که هست از مسلمانی ماست.
دستورات و برنامه های اسلام شبیه یک پازل است. اگر به یک پازل نقشه ی ایران توجه کنیم می بینیم که ۳۱ استان دارد. هیچ کدام از استان های ما شکل هندسی دقیقی ندارند. مثلا ما استان اصفهان یا خراسان را از نقشه در می آوریم و می بینیم که کج و معوج است، بعد می خواهیم آنرا با قیچی صاف و مرتب کنیم. وقتی ما این کار را می کنیم این قطعه ،دیگر در پازل جا نمی گیرد و زیبایی اش را از دست می دهد .

بالاترین عامل بی نشاطی ما این است که ما قطعه پازل را از نقشه ی دین در آورده ایم و آنرا قیچی کرده ایم. در پازل دین ،ازدواج یک امر بانشاطی است. دین مراحل ازدواج را مثل انتخاب ، مراسم و … طراحی کرده است که قدم به قدم آن شادی آور است.

ما قطعه ی ازدواج را درآورده ایم ،ما انتخاب و سن آنرا تغییر داده ایم و فرهنگ و آدابش را کم و زیاد کرده ایم .بخاطر همین ازدواج علاوه بر اینکه نشاط نمی آورد، گاهی غم و غصه های ما را هم زیاد می کند.
جوانی به من گفت که من تازه داماد هستم. من و عروس صبح تا شب کار می کنیم و شب با خستگی زیاد در کنار هم هستیم. اگر ما سه سال باهم کار کنیم قسط مراسم عروسی تمام می شود. چه کسی گفته که شما این کار را بکنید؟ حتما چشم و همچشمی .قرار بود که ازدواج نشاط بیاورد ولی برای این جوانان غم و غصه آورده است. این جوان با کدام تفریح غصه اش از بین می رود.

ما ازدواج را تغییر داده ایم، این ازدواج دینی نیست. در مکتب ما کار هم عبادت و هم تفریح است. امیرالمومنین می فرماید: بهترین تفریح کار است. ما به بهانه ی دنیا مجازی ،فعالیت بدنی کار را از خودمان گرفته ایم و نشاط نداریم.
ما یک نوشیدنی تلخ داریم. چقدر باید در آن شکر بریزیم تا شیرین بشود؟ خداوند در پازل دین همه چیز را گوارا گذاشته است، ارتباط زن و شوهر ،خواهر و برادر و تحصیل را گوارا گذاشته است. فردی انتخاب رشته اش را به دلخواهش نکرده و بخاطر فامیل و چشم وهم چشمی رشته ی دیگری انتخاب کرده است و الان می خواهد آنرا شیرین کند و می گوید که چرا تلخ است. تقصیر اسلام چیست ؟

ما نباید به قطعات اسلام دست بزنیم. زیرا اسلام در این نقشه همه چیز را گوارا گذاشته است. و مقدار شکری را هم که در نظر گرفته ،کافی است. ما با انتخاب های غلط ،زندگی را برای خودمان تلخ کرده ایم ،انتخاب هایی که بر اساس چشم و همچشمی، نگاه دنیایی و نگاه نادرست بوده است.
جوانی برای ازدواجش از من استخاره خواست. از او پرسیدم که آیا انتخاب درست بر اساس دین کرده ای؟ آیا خانمی که انتخاب کرده ای بخاطر زیبای ظاهری اش است یا بخاطر حیا وعفتش؟ آیا در مورد خانواده ی مادرش تحقیق بیشتری کرده ای ؟پیامبر فرمود :بپرهیزید از سبزه ی لجنزار. منظور دختر زیبایی که در دامن بی حیا تربیت شده است. منظور دختری که جز زیبایی فضیلت دیگری ندارد. و اِلا منظور این نیست که اگر دختری خوب بود ولی برادر یا خواهر او بد بودند، او را طرد کنیم. زیرا بعضی از دختر خانم ها خودشان فضایل زیادی دارند که منظور ما آنها نیست. اگر شما دختری انتخاب کردید که ظاهرش خوب بود ولی باطنش بد بود یعنی انتخاب شما تلخ است، شما چقدر می خواهید به آن شکر بزنید که شیرین بشود؟ اگر کسی رشته ی تحصیلی انتخاب کرده که برخلاف میلش بوده و شغلی دارد که آن هم برخلاف میلش است، این شخص با چند ساعت تفریح آرام می شود؟ اگر می خواهیم تفریح سالم داشته باشیم باید به دین توجه کنیم و دست به قطعات پازل دین نزنیم. باید فضای خانه آرام بخش باشد. تمام دستورات دین در دل خودش نشاط آور است.

اگر کسی با دل و جان کشاورزی کند صفا می کند. برای علامه محمدتقی جعفری چندین بار غذا می آورند و سرد می شد و ایشان متوجه نمی شدند که گرسنه هستند زیرا ایشان از درس خواندن شان لذت می بردند. انسان باید از انس با قرآن لذت ببرد. وقتی زن و شوهر با هم صحبت می کنند باید از آن لذت ببرند. اگر اشتغال، انتخاب ،ارتباط و… به ما نشاط بدهد، ده دقیقه تفریح هم کافی است.
اگر الان مسجد برای شما مفید نیست آنرا تبدیل کنید یعنی همان کاری که در زمان جنگ با مسجدها کردند. اگر تعداد جوانان در مسجد بیشتر باشد برنامه ریزی مسجد به دست جوانان می افتد. همه ی بزرگترهای مسجد برنامه ریزی جوانان در مسجد را قبول می کنند. گذاشتن اردو، کلاس ورزشی، دعا ،مسابقات و … باید مسجد را به محل نشاط در محله تبدیل کرد. ما با خروج از دایره ی دین، گاهی به گناه متوسل می شویم که تبسم بر لب های ما بیاید. در ضمن گناه برای ما نشاط واقعی نمی آورد. موسیقی، فیلم و روابط های مبتذل برای ما آرامش نمی آورد. نشاط بر اساس حرام ما را تخدیر می کند مثل مواد مخدر.
در قدیم شهر بازی نبود و این قدر مسافرت نبود، الان مردم زیاد مسافرت می روند ولی باز ناراضی هستند. انتخاب های غلط رفتارهای ما بخاطر فاصله گرفتن از دین خداست. ما نوشیدنی گوارای دین را تلخ کرده ایم و می خواهیم آنرا با شکر شیرین کنیم. این نوشیدنی هیچ وقت شیرین نمی شود. خانه از پای بست ویران است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده