ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از سفرتان حرفه‎ای عکس بگیرید

از سفرتان حرفه‎ای عکس بگیرید

بانوی امروز/ عکاسی در سفر لذت خاصی دارد به ویژه اگر دوربین خوبی داشته باشید که تا پایان سفر همراه خوبی برای شما باشد. گاهی اوقات، تعداد زیادی عکس می‎گیریم اما زمانی‎که به خانه برمی‎گردیم متوجه می‎شویم که عکس‎ها با عجله گرفته شده و یا درنهایت آن چیزی که ما می‏‎خواهیم نشده و روحیه حقیقی سفرمان را نشان نمی‎دهند. برای اطمینان از اینکه دوباره این اتفاق نخواهد افتاد، چند نکته را در نظر بگیرید.

نور در عکاسی

زمانی‎که در فضای بسته از فلاش استفاده می‎کنید برای پیشگیری از ایجاد سایه‎های تند، سوژه خود را از دیوار دور کنید.
به هنگام طلوع خورشید از خانه بیرون بروید و از نور بیشتری که در وسط روز وجود دارد برای پیدا کردن مناظر استفاده کنید.

با استفاده از یک بازتابنده کوچک مانند آینه تیره، یا قسمت نقره‎ای سی‎دی، نوری را در چشمان سوژه ایجاد کنید.

ایجاد گلوله نورانی در تصویر می‎تواند یک مشکل در مورد لنزهای واید (باز) باشد. از دست‎تان یا یک تکه مقوای نازک برای محافظت لنز از نور خورشید استفاده کنید اما آن را خارج از کادر دوربین نگه دارید.

کادر بندی
رفتار کودکان را پیش بینی کنید. اگر مشغول بازی گرگم به هوا هستند، در نزدیکی آنها قرار بگیرید، ترکیب بندی تصویر خود را انجام دهید و منتظر بمانید تا به سمت دوربین بدوند.

برای اجتناب از تمرکز زیاد تصویر بر جلوه‎های ظاهری بدن فرد، از فوکوس ضعیف یا کمی تار استفاده کنید.

هنگام عکس‎برداری از چهره‎ها، برای نشان دادن محیط اطراف فرد، کمی از فضای پشت او را خالی بگذارید.

بعد از گرفتن یک عکس بزرگ (از دور)، برای گرفتن عکس‎های با جزئیات بیشتر، جلوتر بروید، این جزئیات معمولا بازگو کننده داستان‎های مخصوص به خودشان می‎شود.

برای قاب‎بندی تصویر همیشه از چارچوب دوربین استفاده نکنید. به دنبال قاب‎های طبیعی مثل دیوارهای سایه‎دار یا قوس یک دره باشید.

هر عکس از دو قسمت زمینه و موضوع اصلی تشکیل می‎شود. برای تناسب بین این دو بخش در قاب، گاهی لازم است در زمان عکاسی به حالت نشسته قرار بگیرید و یا قوز کنید.

زوایای مختلف را امتحان کنید. در هر حالتی حس عکس شما متفاوت است. درحالت نشسته روی دو پا با توجه به سوژه، عکس خوبی خواهید گرفت.

به محض اینکه تصویری را که می‎خواستید گرفتید، سعی کنید به تصویر متفاوتی بیاندیشید. در وسط یک رودخانه راه بروید، از یک گل یا شی برای منظره جلوی عکس استفاده کنید. ممکن است از نتایج کارتان شگفت‎ زده شوید و اغلب تصویری بهتر از تصویر یک کارت پستال بگیرید، یک تصویر مبتکرانه و کاملا شخصی.

در زمانی‎که نمی‌توانید به سوژه خود نزدیک شوید، کادربندی بسیار مفید است. قاب‎بندی می‎تواند راه جالبی برای مواجهه شدن با فضای خالی موجود در منظره جلوی عکس یا در آسمان باشد.

لازم نیست خیلی به شکار لحظه‎ها فکر کنید. با لذت عکس بگیرید، سوژه شما را پیدا می‎کند اما همیشه دوربین را به همراه داشته باشید.

سپری کردن زمان در یک یا دو مکان بسیار مفیدتر از این طرف و آن طرف گشتن است. چنین روشی شما را خلاق می‎کند.

نکته
• ناراحتی و غم درون خود را از بین ببرید.
• به دنبال عناصری برای اندازه گیری و مقیاس در عکس باشید.
• اگر می‎خواهید با سرعت شاتر پایین عکس بگیرید برای جلوگیری از لرزش دوربین از تایمر یا ریموت استفاده کنید.
• به جای سه پایه می‎توانید از وسایلی که همراه دارید برای ثابت کردن دوربین استفاده کنید.
• به یاد داشته باشید که دوربین خود را تمیز نگه دارید. در زمان وزش گرد و غبار و ماسه، فیلم را تغییر ندهید یا در دوربین‎های دیجیتال ، لنز را عوض نکنید. صبر کنید تا طوفان فروکش کند یا اینکه دوربین را درفضای بسته بدون گرد و غبار باز کنید.
• قبل از سفر، به مکانی که می‎روید و عکس‎‏هایی که می‏‎خواهید بگیرید هم فکر کنید. چیزهای کوچک همانند باتری اضافی، کارت حافظه اضافی، شارژرها و مواد پاک کننده دوربین را فراموش نکنید.
• اگر به کشورهای خارجی مسافرت کرده‎‏اید، اغلب اشاره ساده به دوربین و سوژه برای نشان دادن علاقه شما برای عکاسی از افراد و اجازه از آنها، کافی است. لبخند بزنید و عکس‎تان را بگیرید. معمولا آدم‎ها دوست دارند که سوژه عکاسی شما باشد حرکات و حالت‏‎های متفاوت، جذاب‎تر از آدم‎هاست.
• یک دفترچه کوچک در کیف دوربین خود داشته باشید. هنگامی که دراحساسات خود غرق می‎شوید چند جمله کوتاه به همراه شماره عکس یادداشت کنید.
• از خیس کردن تجهیزات خود اجتناب کنید. اگر درنزدیکی یک آبشار عکس‎برداری می‏‎کنید، یا زمانی‎که باران می‎بارد، دوربین خود را بپوشانید. اگر دوربین یا یک لنز خیس شد فورا آن را پاک کرده و برای خشک شدن آن را در آفتاب قرار دهید.
موضوع شما نشان دهنده علاقه شماست. از هر محلی که بازدید می‎کنید دارای خصوصیت خاص خود است اما عکس‎ها باید خاطرات و احساسات را به یادمان بیاورد. با رعایت این نکات ساده می‎توانید خاطراتتان را به بهترین شکل ثبت کنید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده