ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حزب الله و المستقبل در بیانیۀ دور بیستم گفت‌وگوها، بر ادامۀ گفت‌وگوهای دوجانبه و تقویت امنیت در لبنان تاکید کردند

حزب الله و المستقبل در بیانیۀ دور بیستم گفت‌وگوها، بر ادامۀ گفت‌وگوهای دوجانبه و تقویت امنیت در لبنان تاکید کردند

ایرنا/ حزب الله و حزب جریان المستقبل شامگاه سه شنبه و در پایان جلسه بیستمین دور گفت وگوهای دوجانبه با صدور بیانیه ای بر ادامه و تکمیل این گفت وگوها و ضرورت تقویت امنیت در سراسر خاک لبنان تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، حزب الله و جریان المستقبل با تاکید به این که بر ادامه گفت وگوهای دوجانبه و تکمیل آن اصرار دارند،خواستار فراهم شدن فضا و شرایط لازم برای فعال شدن دستگاه ها و نهادهای دولتی این کشور از جمله هیات وزیران و مجلس نمایندگان شدند.

در بیانیه این دو رکن جامعه سیاسی لبنان آمده است که فعالیت دولت و مجلس نمایندگان برای حل پرونده های حیاتی این کشور از جمله سیاسی و اقتصادی ضروری است.

حزب الله و جریان المستقبل همچنین بر ضروت تقویت امنیت در همه مناطق لبنان و تکمیل اقدامات توافق شده دو طرف در این زمینه تاکید کردند.

دور بیستم گفت وگوهای دوجانبه حزب الله و جریان المستقبل در ساختمان شماره دو ریاست مجلس لبنان( عین التینه) برگزار و الحاج علی حسن الخلیل وزیر دارایی دولت لبنان به نمایندگی از نبیه بری رییس مجلس لبنان در آن حضور داشت.

برخی گمانه زنی ها و پیش بینی ها ناشی از تنش لفظی بین دو طرف در دو هفته گذشته، حاکی بودند که جلسات گفت و گوهای دوجانبه برگزار نمی شود و اگر برگزار شود نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان در آن حضور نخواهد یافت.

برخلاف این گمانه زنی ها نه تنها دور بیستم گفت وگوها برگزار شد بلکه همه اعضا از جمله نهاد المشنوق در آن شرکت کردند.

براساس این گزارش، «نادر الحریری» مشاورو رییس دفتر «سعد الحریری» رییس حزب جریان المستقبل به همراه « نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان و « سمیر الجسر» از فراکسیون المستقبل در مجلس لبنان از طرف این حزب در گفت وگوی با حزب الله شرکت کردند.

« حسین الخلیل» معاون سیاسی «سیدحسن نصرالله » دبیرکل حزب الله نیزبه همراه «حسین الحاج حسن» وزیر صنعت لبنان و « حسن فضل الله» از فراکسیون حزب الله (وفاداری به مقاومت) در مجلس از طرف این حزب پشت میز گفت وگوها نشستند.

درآخرین روزهای پایان سال 2014 میلادی انتظار لبنانی ها به سر آمد و دو هیات از حزب الله و حزب جریان المستقبل درساختمان شماره دو« عین التینه» (مقررییس مجلس لبنان) پشت میز نخستین دور گفت وگوهای دوجانبه نشستند و در نخستین روزهای سال جاری میلادی 2015 نیز دور دوم این گفت وگو ها درعین التینه برگزار شد تا لبنانی ها همانطور که با امیدی تازه پا به سال جدید گذاشتند، سال 2015 را با تقویت این امید شروع کنند.

** تهدیدهای نهاد المشنوق

نهاد المشنوق وزیر کشور وعضو حزب جریان المستقبل همپیمان آل سعود در لبنان حدود سه هفته قبل تهدید کرد که اگر اوضاع لبنان به همین نحو پیش برود، استعفا می کند و حزب المستقبل از گفت وگوهای دو جانبه با حزب الله و دولت لبنان خارج خواهد شد.

المشنوق با حمله به محور مقاومت ضد صهیونیستی به ویژه جمهوری اسلامی ایران، سوریه و حزب الله لبنان به دفاع تمام قد از آل سعود پرداخت و ادعا کرد که حزب الله مسئول هرج و مرج امنیتی در منطقه بقاع در شرق لبنان است.

وی گفت که در اعتراض به اوضاع نامناسب سیاسی و امنیتی در لبنان در نخستین گام از گفت وگوهای با حزب الله لبنان عقب نشینی و از مقام وزارت کشور استعفا می کند.

این موضع تعجب برانگیز المشنوق در حالی بود که او همواره از اوضاع خوب امنیتی در لبنان سخن می گفت و از نتایج گفت وگوها دوجانبه با حزب الله ابراز خرسندی و رضایت می کرد.

** نخستین واکنش حزب الله

در واکنش به تهدیدهای نهاد المشنوق، حسین الحاج حسن وزیر صنعت لبنان با صدور بیانیه ای از سوی حزب الله به ادعاهای او پاسخ داد و گفت: آنچه از وزیر کشور در پشت میز گفت وگوها می شنویم با آنچه در مقابل رسانه ها می گوید، مغایر است.

وی افزود: با دو زبان و دو چهره متناقض به ویژه در قبال برنامه امنیتی در منطقه بقاع که همچنان مورد اهتمام و درخواست حزب الله و جنبش امل است، روبه رو هستیم.

وزیر صنعت لبنان خاطرنشان کرد که حزب الله و جنبش امل از ارائه هرگونه کمک به دستگاه های امنیتی و نظامی لبنان برای انجام وظایف و ماموریت هایشان در منطقه بقاع دریغ و کوتاهی نکرده اند.

در این بیانیه آمده است: فرار از شکست و کوتاهی ها و انداختن مسئولیت بر گردن دیگران از حجم مسئولیتی که بر دوش وزیر کشور درقبال هرج و مرج امنیتی در بقاع ناشی از تسویه حساب های با منطقه واهالی آن است، کم نمی کند.

حسین الحاج حسن تاکید کرد: اگر المشنوق و گروه او تمایل داشته باشند ما حاضر هستیم صورت جلسه های گفت و گوهای حزب الله و جریان المستقبل در عین التینه مقر دوم رییس مجلس لبنان را منتشر کنیم تا افکار عمومی بداند و حقیقت برای لبنانی ها روشن شود که چرا وزیر کشور درصدد است تا مسئولیت اجرا نشدن برنامه امنیتی را به گردن دیگران بیاندازد.

** اظهارات قاطع دبیرکل حزب الله

اما این خاتمه کار نبود ، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در مراسم گرامیداشت هفتمین روز شهادت شهید حسن حسین الحاج معروف به حاج ابو محمد الاقلیم که در ادلب سوریه درنبرد با تروریست های تکفیری به شهادت رسیده است، تاکید کرد که مصلحت لبنان و لبنانی ها با گفت وگو و بقای دولت تامین می شود و ما با وجود عملکرد ضعیف دولت کنونی خواستار ادامه کار آن هستیم.

وی اظهار داشت: ما همواره بر همگرایی و گفت وگو بین ارکان و گروه های لبنانی با هدف تامین منافع لبنانی ها تاکید کرده ایم.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: با وجود عملکرد ضعیف و متزلزل دولت کنونی از تلاش های تمام سلام نخست وزیر لبنان که حکمت و درایت خود را ثابت کرده است، قدردانی می کنیم و با وجود این که می دانیم منافع لبنان در حفظ و بقای این دولت است اما حاضر نیستیم منت ها و باج خواهی های دیگران را تحمل کنیم.

سید حسن نصرالله خطاب به حزب جریان المستقل تاکید کرد: اگر احساس می کنید با حضور در گفت وگوها و یا دولت بر ما منت گذاشته اید و یا از ما و لبنانی ها برتر هستید، این منت را نگذارید و این احساس را نداشته باشید.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد:اگر خواستید خارج شوید، خدا به همراهتان اما ما چنین آرزو و درخواستی را از شما نداریم.

وی گفت : این روزها می شنویم اعضای جریان المستقبل زمانی که از گفت وگوهای با حزب الله سخن می گویند، بر ما و لبنانی ها منت می گذارند و یا قصد باج خواهی و احساس برتری دارند، این شیوه مردود را نمی پسندیم و تحمل نخواهیم کرد.

سیدحسن نصرالله با بیان این که « برخی درصدد هستند تا بین حزب الله وجنبش امل در منطقه بقاع با خاندان ها و عشایر مشکل ایجاد کنند»، گفت: این شیوه و مرام ما نیست که احدی را در منطقه بقاع (شرق لبنان) بازداشت و تسلیم دولت کنیم و معنای این درخواست از ما این است که در لبنان دولت حضور ندارد.

دبیرکل حزب الله افزود: از رهبران حزب الله می خواهم تا در خصوص گفت وگوی با جریان المستقبل بازنگری کنند، اگر بخواهند بر ما منت بگذارند و باج خواهی کنند، از گفت وگوها خارج می شویم.

وی در عین حال تاکید کرد: ما همواره بر ادامه گفت وگوها تمایل داشته ایم اما هرگونه اقدامات و اقدامات تحریک آمیز را نمی پذیریم و از کرامت و عزت خود حفاظت می کنیم.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: ما در دولت لبنان شرکت کرده ایم تا ثبات سیاسی و امنیتی لبنان را با کمک شرکای خود که برای ساقط کردن دولت گذشته دست به هر کاری زدند و نزدیک بود لبنان را در آتش بسوزانند، حفظ کنیم.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: ما برادران فرمانده شهید حاج ابو محمد الاقلیم هستیم که به جهاد و شهادت او افتخار می کنیم و پایدار و مقاوم می مانیم و به به همه مسئولیت های خود عمل می کنیم.

** سعدالحریری پرچم تسلیم را بالابرد/ تاکید بر ادامه گفت وگوها

براساس این گزارش، سعدالحریری رییس حزب جریان المستقبل که خودش و حزبش حال و روز خوشی ندارند و دوران سخت سیاسی و مالی را سپری می کنند در واکنشی دیرهنگام به اظهارات روشنگرانه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در ایام عاشورای حسینی با صدور بیانیه ای پاسخ داد.

وی با بالابردن پرچم تسلیم، تاکید کرد که « گفت وگو» تنها راه حل مشکلات لبنان است و این حزب از آن خارج نمی شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X