ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موانع اصلی صادرات به بازار عراق چیست؟

موانع اصلی صادرات به بازار عراق چیست؟

مهر/ رئیس اتاق تعاون خوزستان از کیفیت و قیمت محصولات تولیدی کشورمان به عنوان دو مانع اصلی برای ورود به بازار عراق یاد کرد.

مرتضی رخیصی عصر امروز شنبه در حاشیه دومین نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه این اتاق کار برگزاری و اجرای این نمایشگاه را بر عهده دارد، گفت: در دومین نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته که در محل نمایشگاه بین المللی سازمان منطقه آزاد اروند برپا شد ۳۶ شرکت ساختمانی داخلی در قالب ۸۰ غرفه محصولات خود را به معرض نمایش گذاشتند.

رخیصی از صادرات به عنوان رویکرد و هدف اصلی از برپایی این نمایشگاه نام برد و افزود: خوشبختانه با استقبال خوب بازرگانان و صنعتگران عراقی که پیشتر از آنان دعوت شده بود، مواجه شدیم، تعداد زیادی از عراقیها با حضور در محل نمایشگاه گفتگوهایی را با برخی از صنعتگران به منظور گرفتن نمایندگی و یا خرید کالاهایشان داشتند که امید می رود با پیگیریهای جدی روند این همکاریها شدت یابد و موضوع صادرات به سرانجام برسد.

وی اظهار کرد: مشکلاتی در بحث صادرات وجود دارد که متاسفانه ما را از رقبایی همچون چین، ترکیه و عربستان عقب انداخته است، مشکلاتی که بیشتر ناشی از ناهماهنگی و عدم حمایت است.

رئیس اتاق تعاون خوزستان تصریح کرد: در بحث صادرات به جهت اینکه تولیداتمان از لحاظ قیمت و کیفیت قابل رقابت با محصولات سایر کشورها نیست، متاسفانه از بازار عراق عقب مانده ایم و نتوانستیم آن میزانی که باید و شاید محصولاتمان را به این کشور صادر کنیم، در این راستا به حمایت دولت نیاز است.

رخیصی بیان کرد: در زمینه برپایی نمایشگاه نگاه ما در وههله نخست به صادرات محصولات نخست به عراق و سپس کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد بود.

به گفته وی، با توجه به دسترسی و تردد آسان تر ما به عراق و به عکس می طلبد تا با حمایت از تولیدات امکان رقابت را برای آنها مهیا کنیم و بتوانیم بازار عراق را به دست بگیریم چرا که تمایل عراقی ها به خرید کالاهای ایرانی بیشتر است.

رخیصی با اشاره به اینکه اتاق تعاون خوزستان دو برنامه را در جهت تقویت و توسعه مبادلات در نظر دارد، افزود: نخست آنکه در صورت همکاری و کمک منطقه آزاد اروند و در اختیار قرار دادن محل نمایشگاه بین المللی این سازمان برای برگزاری نمایشگاههای مختلف، مستمر و مرتب علاوه بر تداوم برپایی نمایشگاهها امور صادراتی نیز توسعه پیدا می کند.

وی، شناسایی برگزار کنندگان نمایشگاه های خوب، قابل قبول و مناسب از سوی مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند را خواستار شد و اظهار کرد: از مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند خواسته ایم تا برای چند سال متوالی مجوز برپایی نمایشگاههای منظم و مرتبی را در بخشهای مختلف به ما بدهند که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.

رخیصی با بیان اینکه برگزاری چندین نمایشگاه مختلف را تا پایان سال در برنامه داریم، تصریح کرد: از دیگر برنامه های اتاق تعاون خوزستان آن است که در داخل عراق نمایشگاه دائمی داشته باشیم، برای این کار به دنبال جذب سرمایه گذار برای اجاره و یا احداث محل هستیم تا پس از استقرار شرکتهای مختلف در محل نسبت به بازاریابی تولیدات آنان اقدام شود.

رئیس اتاق تعاون استان خوزستان در بخشی از سخنان خود با اشاره به توافق استانداری بصره برای واگذاری زمینی به استانداری خوزستان برای برپایی نمایشگاهی دائمی گفت: براساس این توافق قرار شد تا شهرداری بصره زمینی به مساحت ۲.۵ هکتار را به استانداری خوزستان تحویل دهد که تاکنون این واگذاری انجام نشده و پیگیری جدی نیز از سوی استانداری خوزستان صورت نگرفته است.

رخیصی افزود: از سوی دیگر در صورت واگذار زمین با مشکل سرمایه گذاری در آنجا مواجهیم مباحثی همچون مالکیت و سرمایه گذاری قابل انجام در آنجا که هنوز مشخص و تعیین تکلیف نشده است.

وی با اشاره به تلاشهای انجام شده از سوی اتاق تعاون خوزستان برای رفع این مشکل به شکل تعریفی دیگر و خاص اظهار کرد: محیط هایی را برای اجاره و برپایی نمایشگاه در بازارهای مختلف در سطح عراق شناسایی کرده ایم و اکنون نیز به دنبال جذب سرمایه گذار برای اجاره محل هستیم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده