ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پزشکی هسته ای روش منحصر به فرد تشخیص و درمان

پزشکی هسته ای روش منحصر به فرد تشخیص و درمان

خراسان/ متخصصان پزشکی هسته ای، از روش های امن و مقرون به صرفه برای تشخیص بیماری مانند گرفتن تصویر بدن و درمان بیماری استفاده می کنند.
پزشکی هسته ای یک روش منحصر به فرد است، زیرا اطلاعاتی درباره ساختار و عملکرد بدن برای متخصصان فراهم می کند. به نقل از«MSN»این روش راهی است برای گردآوری اطلاعات پزشکی که به روش های دیگر به دست نمی آید و به جراحی نیاز دارد. تصویربرداری طب هسته ای اغلب اختلالات را در مراحل اولیه بیماری و زودتر از آن چه که روش های تشخیصی دیگر بتوانند، شناسایی می کند. در این روش از مقدار کم ماده رادیواکتیو برای تشخیص و درمان بیماری استفاده می شود. در تصویربرداری، ترکیب های رادیواکتیو با استفاده از دوربین های خاص، تصویر بسیار دقیق از بدن تهیه می کند. هنگام درمان ماده رادیو اکتیو به طور مستقیم به عضو مورد نظر هدایت می شود. میزان تشعشع در یک روند معمولی تصویر برداری، در محدوده امن نگه داشته می شود. امروزه ، پزشکی هسته ای در بسیاری از رشته ها از طب اطفال گرفته تا طب قلب و روانپزشکی کاربرد دارد. درمان های هسته ای نوین و تازه که سطوح مولکولی در داخل بدن را با دقت تشخیص می دهند روش درمانی پزشکان را درباره بیماری های متعددی تحت تاثیر قرار داده است.آزمایش های پزشکی هسته ای که معروف به اسکن،MRI ،PET SCAN،CT SCAN و.... است بی ضرر و بدون درد است . در این آزمایش ها مقدار کمی از ماده رادیواکتیو از طریق تزریق، خوردن یا استنشاق وارد بدن می شود. رادیواکتیو ماده ای است که به ارگان های خاص،بافت ها و استخوان ها جذب می شود. میزان ماده استفاده شده با دقت انتخاب می شود تا بیمار در معرض حد اقل تشعشع قرار گیرد، اما نتیجه دقیق بدهد.سپس با استفاده از دوربین خاص (PET SCAN،MRIو... )از بدن تصویربرداری می شود. دوربین ماده رادیواکتیو را در ارگان ها،استخوان ها یا بافت ها رد یابی می کند. طب هسته ای با عکس برداری،سونوگرافی یا روش های تشخیصی دیگر فرق دارد زیرا بروز بیماری را بر اساس تغییرات بیولوژیکی تا آناتومی تعیین می کند. پزشکی هسته ای ، نسبت به آزمایش های دیگر، خطر کمتری دارد زیرا تشعشعی که در طول مراحل پزشکی هسته ای منتشر می شود عمر بسیار کوتاهی دارد، یعنی تقریبا بلافاصله از بین می رود. بدین ترتیب، نیاز نیست بیماران برای مدت زمان طولانی در معرض این تشعشع که برای سلول ها و ارگان های بدن مضراست ،قرار بگیرند.
پزشکی هسته ای به عنوان یک هشدار زود هنگام عمل می کند
به دلیل تاثیرگذاری، پزشکی هسته ای قادر است بیماری را در مرحله نخستین آن شناسایی کند. این روش به پزشکان کمک می کند بیماری را به موقع تشخیص دهند و درمان را هر چه زودتر آغاز کنند تا مانع رسیدن آسیب بیشتر به ارگان های بدن شود. این روش به ویژه برای بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و تومور موثر است.
با استفاده از پزشکی هسته ای، خطر مرگ ومیر کاهش می یابد
همان طور که اشاره شد، خطرات ناشی از استفاده از پزشکی هسته ای در مقایسه با شیوه های دیگر پایین است.
پزشکی هسته ای در درمان انواع بیماری ها مفید است. پزشکی هسته ای با گذشت زمان و تشخیص اختلالات مختلف از جمله سلول های سرطانی و نقایص قلبی که به سختی می توان شناسایی کرد قابلیت خود را ثابت کرده است.
پزشکی هسته ای درمانی بدون درد است
بیشتر بیمارانی که ازبیماری های بسیار دردناک رنج می برند درمان های پزشکی هسته ای را ترجیح می دهند که درد کمتری ایجاد می کند و قابل تحمل است. این روش برای کنترل پیشرفت بیماری نیز مفیداست و به پزشکان کمک می کند روند بیماری به ویژه سلول های سرطانی را ردیابی کنند.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده