ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پارلمان عراق دچار دو دستگی شد

پارلمان عراق دچار دو دستگی شد

ایرنا/ در تحولی کم سابقه برای اولین بار پارلمان ملی عراق بر سر تشکیل کابینه جدید نخست وزیر عراق دچار دو دستگی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از داخل پارلمان ملی عراق، جمعی از نمایندگان با تغییرات کابینه تعدیل شده نخست وزیر موافقت کرده و عده ای هم کل این روند را غیر قانونی خوانده و از دیروز تا به امروز چهارشنبه در داخل ساختمان پارلمان دست به تحصن زده اند.
این عده از نمایندگان که اغلب آنها از فراکسیون صدری ها و نمایندگان انفرادی دیگر فراکسیون ها هستند، روند تغییرات کابینه جدید و تصمیم گیری پارلمان درباره آن را برخلاف مواد قانون اساسی عراق خواندند.
'هیثم الجبوری' رییس فراکسیون نخبگان در پارلمان گفت که نمایندگان معترض به وضع موجود و روند تصمیم گیری در باره کابینه جدید از فراکسیون های اهل سنت و شیعیان و 12 تن از فراکسیون کردها و حدود هفت تا هشت نفر از اقلیت ها هستند.
وی ادامه داد که نمایندگان معترض 114 امضا برای بر تغییر روسای سه گانه کشور از جمله رییس جمهور، نخست وزیر و رییس پارلمان جمع آوری کرده اند.
الجبوری گفت که معترضان همچنین به صورت خودسر 'اسکندر وتوت' را به عنوان رییس سنی پارلمان انتخاب کرده و چهار تصمیم مهم اتخاذ کردند که شامل تغییر روسای سه گانه، تشکیل دولت تکنوکرات مستقل، پایان بخشیدن به نظام سهم بندی و برگزاری جلسه استثنایی در روز جاری است.
از طرفی گزارش ها حاکیست که سلیم الجبوری رییس پارلمان امروز فراخوان تشکیل جلسه استثنایی پارلمان برای بررسی مطالبات اعتراض کنندگان کرده است.
نمایندگان معترض گفته اند که اگر به خواسته های آنها به عنوان نمایندگان مردم رسیدگی نشود، همچنان به تحصن خود در داخل پارلمان ادامه می دهند.
این درحالیست که رییس پارلمان قبلا اعلام کرده بود که جلسه تصمیم گیری درباره کابینه تعدیل شده دولت به فردا پنجشنبه موکول شده است.
برای اولین بار است که پارلمان عراق به این صورت دچار دو دستگی شده و تعدادی از نمایندگاه به صورت خودسر جدا از روسای فراکسیون هایشان در قبال یک تحول سیاسی موضع گیری می کنند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده