ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هشدار وزیر نیرو: تهران سالی ۳۶ سانتیمتر فرو می‌رود برخی سدها دیگر آب ندارند

هشدار وزیر نیرو: تهران سالی ۳۶ سانتیمتر فرو می‌رود/ برخی سدها دیگر آب ندارند

مهر/ وزیر نیرو با هشدار نسبت به فرونشست دشت‌های کشور و اینکه تهران سالیانه ۳۶ سانتیمتر فرونشست می‌کند، گفت: در پشت برخی سدها هیچ آبی وجود ندارد.

حمید چیت‌چیان عصر امروز در نشست اعضای کمیسیون رسیدگی به آبهای زیرزمینی که با حضور قضات دیوان عدالت اداری برگزار شد، گفت: مسائل آب امروز از یک مشکل معمولی فراتر رفته و به یک بحران تمام عیار تبدیل شده است.

وزیر نیرو اظهار داشت: حل این بحران از یک دستگاه ساخته نیست و این بحران گسترده می‌رود تا تمام شئون اقتصادی، اجتماعی و امنیتی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

چیت‌چیان با اشاره به حل مشکل رودخانه کشف‌رود در مشهد مقدس، گفت: اوضاع این رودخانه ۴۹ کیلومتری به نحوی بود که به صورت یک جریان بزرگ فاضلاب درآمده و تمام فاضلاب صنعتی آن منطقه به این رودخانه وارد می‌شود و آبیاری سبزیجات نیز با فاضلاب صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای حل این مشکل، دادستانی، استانداری، شرکت آب منطقه‌ای، پلیس، جهاد، محیط زیست و شهرداری با وزارت نیرو بسیج شده‌اند و در طول شش‌ماه توانستند بستر این رودخانه را پاکسازی و آن را از بحران خارج کنند، گفت: در حال حاضر تمام تاسیسات غیرقانونی بستر و حریم این رودخانه نابود شده است.

وزیر نیرو با اشاره به نشست امروز قضات دیوان عدالت با وزارت نیرو اظهار داشت: این نشست برای تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز است. متاسفانه هم‌اکنون در کشور تعداد قابل توجهی از تالاب‌ها و دریاچه‌ها مانند بختگان، گاوخونی و دریاچه ارومیه نابود شده و این یک علامت بزرگ از بحران آب در دشت‌ها است که به دلیل برداشت اضافه از آب‌های زیرزمینی، دشت‌ها دچار فرونشست و شکاف می‌شوند.

چیت‌چیان با هشدار نسبت به نابودی تاسیسات پایتخت، تصریح کرد: تهران سالیانه ۳۶ سانتیمتر فرونشست می‌کند که اگر برای این مشکل چاره‌ای نیندیشیم، تمام ساختمان‌ها، مترو، راه‌آهن، خیابان‌ها، پل‌ها و سایر تاسیسات دچار مشکل خواهند شد و باید گفت در معرض خطر هستند.

وی با اشاره به سدسازی‌ها بیان داشت: شرایط به نحوی است که آبی در پشت برخی سدها نیست و یا بسیار کم است که به دلیل کاهش بارش‌ها و برداشت‌های بی‌رویه در بالادست رودخانه‌ها ایجاد شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: بارندگی‌ها در چند سال اخیر ۲۰ درصد کمتر شده و با تغییر شرایط اقلیمی و اینکه بارش‌های برف به صورت باران درآمده است، تبخیر نیز افزایش یافته و چیزی به ذخایر آب اضافه نمی‌شود و همه این دلایل با افزایش جمعیت باعث بروز بحران می‌شود.

چیت‌چیان از استفاده ۱۱۰ میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک آب کشور خبر داد و گفت: ۵.۷ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی کشور انجام می‌شود که باید در طی یک دوره ۲۰ ساله این وضعیت را به حالت تعادل برسانیم تا بتوان از شوری آب و کاهش شدید ذخایر جلوگیری کرد.

وی به لزوم بسته شدن چاه‌های غیرمجاز اشاره کرد و بیان داشت: ایجاد گشت‌های نظارت و بازرسی، تجهیز چاه‌ها به کنتورهای هوشمند و استفاده از تجهیزات مدرن اندازه‌گیری آب در این راستا ضروری است.

وزیر نیرو با اشاره به کاهش اعتبارات سدسازی و افزایش ۱۴ برابری منابع مورد نیاز برای احیای ذخایر زیرزمینی آب کشور گفت: اگر موفق به مهار مصرف آب و نجات ذخایر زیرزمینی نشویم دشت‌ها دیگر توان آب‌دهی نخواهند داشت و از این رو کشاورزی نابود شده و آینده کشور تهدید می‌شود.

نجات تمدن ایران به احیای منابع زیرزمینی مشروط شد
وزیر نیرو گفت: اگر در احیای منابع زیرزمینی آب موفق شویم آینده تمدن ایران را نجات داده‌ایم وگرنه عمده دشت‌ها خشک شده و ادامه حیات در دشت‌ها دیگر وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمید چیت‌چیان در جمع قضات دیوان عدالت اداری اظهار داشت: مسائل آب امروز در سطح کشور از سطح یک مشکل معمولی عبور کرده و به یک بحران تمام عیار تبدیل شده است.

وی افزود: درست است که مدیریت این بحران با وزارت نیرو است اما ابعاد این بحران چنان گسترده است که تمام مسائل اقتصادی، اجتماعی و امنیتی ما را تحت تاثیر قرار داده و یک دستگاه به تنهایی قادر نیست که این موضوع را حل کند و تمام عزم و اراده تمامی دستگاه‌های مربوطه باید صرف شود تا بتوانیم این بحران را حل کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در این جلسه به دنبال عزم مشترکی هستیم که بتوانیم با کمک دیوان عدالت اداری نسبت به اجرای قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز به صورت مطلوب ورود کنیم و اگر در حین اجرای این قانون، موضوع بر اثر شکایت ذی‌نفعان به دیوان عدالت اداری ارجاع شد، دیوان بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

چیت‌چیان ادامه داد: در حال حاضر در کشور تعداد قابل توجهی از دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور خشک شده‌اند و دشت‌های ایران یک به یک به دلیل برداشت‌های اضافه از آب‌های زیرزمینی دچار فرونشست می‌شوند و در همین شهر تهران در طول سال 36 سانتیمتر نشست زمین داریم که این مسئله اگر چاره‌جویی نشود منجر به این می‌شود که تمام شبکه‌های آب، گاز، برق، ساختمان‌ها، مترو، راه‌آهن و پل‌ها در اثر این پدیده تخریب شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از سدهایی که ساختیم منشاء خیر و برکت بوده‌اند، گفت: اما برخی از سدها به جایی رسیده‌اند که پشت سد آبی نداریم یا آب کمی داریم که یک دلیل آن ناشی از کاهش بارش‌ها است و دلیل دیگر از افزایش بی‌رویه در بالادست آنها ناشی می‌شود.

وزیر نیرو افزود: تقریبا 20 درصد از متوسط سالانه بارش‌های کشور کاهش داشته و با مسئله تغییر اقلیم مواجه‌ایم به طوریکه بارش‌ها که در گذشته بیشتر به صورت برف بوده اکنون به صورت باران است و همین باران‌های گاه و بیگاه نیز از حجم و مقدارشان کاسته شده است به طوریکه نه به منابع سطحی رونقی می‌دهند و نه به حفره‌های آب زیرزمینی می‌ریزند.

چیت‌چیان با اشاره به رشد 5 برابری کشاورزی در دشت اصفهان، گفت: در سال‌های گذشته کمتر از 30 تا 40 هزار هکتار زمین کشاورزی در دشت اصفهان فعال بود اما این رقم اکنون از 200 هزار هکتار تجاوز کرده است.

وی افزود: همچنین در دشت اصفهان شاهد سکونت حدود 4 میلیون نفر جمعیت و فعال بودن کارخانه‌های متعدد هستیم که نیازمند آب هستند.

وزیر نیرو با بیان اینکه منابع مالی طرح احیاء منابع زیرزمینی نسبت به سال 93، 14 برابر شد، گفت: مجموعا در طی سال های گذشته 110 میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک زیر زمینی برداشت کرده‌ایم که مهمترین علت این اضافه برداشت همین چاه‌های غیرمجازز هستند.

چیت‌چیان افزود: تمام ظرفیت‌های کارشناسی کشور به کار گرفته شده و در هر کدام از دشت‌های کشور و 609 محدوده مطالعاتی، ظرفیت‌ آب‌های زیرزمینی و میزان قابلیت برنامه‌ریزی و برداشت آنها تعیین شده است و مقرر شده اگر 5.7 میلیارد متر مکعب در سال کمتر از میزان فعلی از منابع زیرزمین برداریم به میزانی می‌رسیم که دیگر به ذخایر استاتیک دست نزنیم و از آنجا که ما 110 میلیارد متر مکعب تاکنون از ذخایر استاتیک برداشت کرده‌ایم باید علاوه بر این 5.7 میلیارد متر مکعب، سالی 5 میلیارد متر مکعب نیز کمتر از ذخایر دینامیک برداریم تا در مدت 20 سال کسری مخازن استاتیک ما جبران شود و به سطح ایستایی طبیعی برسیم.

وی تصریح کرد: در این راه چاه‌های غیرمجاز باید بدون هیچ‌گونه اغماضی بسته شوند و چاه‌های دارای پروانه نباید بیش از آن چیزی که مقرر شده برداشت کند و باید تمامی چاه‌ها را به کنتورهای هوشمندی مجهز کنیم که نتوانند اضافه برداشت داشته باشند.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: اگر در احیای منابع زیرزمینی آب موفق شویم آینده تمدن ایران را نجات داده‌ایم وگرنه عمده دشت‌ها خشک شده و ادامه حیات در دشت‌ها دیگر وجود نخواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده