ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

4گوشه دنیا کشوری که سیگار در آن ممنوع است

4گوشه دنیا/ کشوری که سیگار در آن ممنوع است

باشگاه خبرنگاران/ عکسی که تفاوت شهرهای هندی و بوتانی در مرز دو کشور را نشان می دهد، مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.
این عکس مربوط به یکی از مناطق مسکونی واقع در مرز بوتان و هند است که تنها یک جوی آب حدفاصل زندگی مردم دو کشور است و به همین دلیل تفاوت در مدیریت و زندگی شهری آنها به وضوح دیده می شود.
این عکس خیابانی را نشان می دهد که سمت راست آن متعلق به هند است و سمت چپ، جزو کشور بوتان محسوب می شود. مسیر هندی این خیابان، بسیار کثیف، بی نظم و شلوغ است و زباله ها، ظاهری زننده و زشت به جوی آب جاری در وسط خیابان داده اند، اما آن سوی خیابان که متعلق به بوتانی هاست، صاف و تمیز و آرامتر است.
نکته جالب تر این است که سران مملکتی بوتان در امور سیاسی و کشورداری از مقامات هندی راهنمایی می گیرند! اما آنچه باعث تفاوت چشمگیر دو کشور در این عکس شده، تفاوت فرهنگ عمومی و شهرنشینی مردم دو کشور است.
بوتان به علت قرار گرفتن در میان رشته کوه هیمالیا و جنگل های متراکم هند، تقریبا منزوی است و مورد توجه استعمارگران نیز نبوده است. در این کشور که بصورت پادشاهی اداره می شود خرید و فروش سیگار و انواع دخانیات ممنوع است و مردم نیز این قانون را با اشتیاق پذیرفته اند.
به مثابه ضرب المثل "مشت نمونه خروار است" همین استقبال از قانون ممنوعیت دخانیات، نمایانگر روحیه مردم و فرهنگ عمومی بوتانی هاست و بر اساس آن، می توان عملکرد آنها در سایر عرصه های زندگی اجتماعی را نیز حدس زد.
آنها در رده بندی های مختلف نهادهای فعال در امور اجتماعی، بارها به عنوان شادترین مردم دنیا برگزیده شده اند.
این کشور در سال 1971 به سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی پیشنهاد کرد برای تعیین میزان پیشرفت کشورها، معیار تولید ناخالص ملی کنار گذاشته شود و بجای آن میزان شاد بودن مردم، محک و معیار پیشرفت قرار بگیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده