آیت الله نوری همدانی: اجرای امر به معروف و نهی از منکر از بروز فتنه ها جلوگیری می کند

آیت الله نوری همدانی: اجرای امر به معروف و نهی از منکر از بروز فتنه ها جلوگیری می کند

ایرنا/ آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: امر به معروف و نهی از منکر و وجود محبت بین مردم از بروز بسیاری از مشکلات و فسادها در جامعه جلوگیری می کند و اگر این فریضه را انجام ندهیم باید منتظر بروز فتنه ها باشیم.

وی روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: برخی از موارد امر به معروف و نهی از منکر در سطح عموم مردم جهان است، در این چارچوب ظلم گناهی است که در کل جهان باید با آن مبارزه شود و همچنین هر کجا فقر باشد باید آن را برداشته و ستیز با استکبار داشته باشیم.

وی ابراز داشت: برخی معروف ها مانند صداقت، امانت و درستی باید در کل جهان وجود داشته باشد و اگر دیدیم معروفی ترک شده است باید امر به معروف باید صورت گیرد.
وی افزود: آن چه در قرآن و احادیث است باید به کمک فقه بیاید و آن چه در فقه است باید به جامعه منتقل شود،متاسفانه برخی فقیهان شکیات و سهویات را در رساله ها گفته اند ولی ولایت فقیه و سیاست اسلامی در امور فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را بیان نکرده اند و مردم گمان می کنند دین تنها نماز، روزه و زیارت است ، مردم باید بدانند حکومتشان به دست کیست و چه کسانی باید برای اجرا و تدوین قانون اساسی در اسلام فعال باشند.
آیت الله نوری همدانی اظهار داشت: انجام برخی از امر به معروف ها بر افراد خاصی واجب است همان طور که بر علما واجب است جواب شبهات را بدهند و بر رییس خانواده واجب است بر اهل خود مسائلی را تبیین کند و ریش سفیدان برای فامیل خود مسئولیت دارند.

این مرجع تقلید افزود: عالمان دینی در میان مردم نقش دارند و مردم آن ها را دوست داشته و جانشین پیامبر و امامان می دانند لذا اگر منکری بوجود می آید مردم انتظار دارند علما حرف بزنند.
وی ادامه داد: قدرت های علمی، سیاسی و فرهنگی برای هر انسانی وظیفه تعیین می کند و امر به معروف برای این چنین افرادی واجب عینی است که در امر به معروف شرکت کنند و بقیه مردم مسئولیتی ندارند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیت الله نوری همدانی: اجرای امر به معروف و نهی از منکر از بروز فتنه ها جلوگیری می کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X