ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایمنی و نداشتن درد دو فاکتور مهم در روش زایمان بدون درد

ایمنی و نداشتن درد دو فاکتور مهم در روش زایمان بدون درد

طنین یاس/ دکتر اشرف السادات حیدری، ماما و محقق نمونه گفت: زایمان بدون درد(اپیدورال) روشی مطمئن و موفقیت آمیز برای بیهوش شدن است و این روش باعث می‌شود که خیلی‌ها تشویق به فرزندآوری شوند و دیگر از درد زایمان هراسی نداشته باشند.
دکتر اشرف السادات حیدری، ایمنی و نداشتن درد را دو فاکتور مهم روش زایمان اپیدورال دانست و خاطر نشان کرد: اپیدورال یا زایمان بدون درد ایمن ترین و کم عارضه ترین روش بارداری است که از زمان حتی قبل از انقلاب این روش در کشور ما بوده است و طبق آمار طرفدار‌های زیادی هم بین مادران باردار تا به الان داشته است.

این نویسنده کتاب‌های مامایی؛ در تعریف زایمان بی درد (اپیدورال) اظهار کرد: اپیدورال یک نوع عمل تزریق بی حسی از ناحیه نخاع که در بین فضای زیرعنکبوتیه بین مهره‌های چهار و پنجم کمری است؛ به این صورت که از طریق یک لوله باریک و به تدریج این ماده بی حس کننده وارد بدن می شود که بدن تحتانی مادر باردار را کاملا بی حس نموده و مادر باردار بدون اینکه دردی را احساس کند نوزادش به دنیا می آید.

این پرستار و مامای نمونه کشوری، به مزایای این روش بارداری و بالا رفتن اعتماد به نفس در خانم‌ها اشاره کرد و گفت: این روش باعث می شود که خانم‌ها تشویق به فرزندآوری شوند و دیگر از درد زایمان هراسی نداشته باشند، همچنین اپیدورال موجب می شود تا فشار خون در مادر افزایش پیدا نکند و از همه مهمتر اعتماد به نفس مادر را بالا می برد.

متخصص بیهوشی باید کاملا حاذق و صاحب تجربه و با علم پزشکی اپیدورال را انجام دهد

این مادر نمونه کشوری ادامه داد: دراین روش نیازی نیست هنگام زایمان، لوله تراشه داخل دهان بگذارند که راه تنفسی باز شود اما در بیهوشی کامل نیاز است، بیمار دیگر بیهوش کامل نمی شود بلکه کاملا هوشیار و بدون اینکه دردی را حس کند زایمان صورت می گیرد، نقطه اطمینان بیهوشی کاملا موفقیت آمیز است البته اگر متخصص بیهوشی کاملا حاذق و صاحب تجربه و با علم پزشکی این کار را انجام دهد.

حیدری؛ آگاهی خانم‌ها از این روش را در مواقعی منوط به اطلاع رسانی درست و همگانی رسانه‌ها دانست و اظهار کرد: آگاهی قبل از بارداری و نقش رسانه بسیار می تواند به تشویق مادران برای باردار شدن و زایمان آسان و بدون درد کمک کند واین نیازمند فرهنگسازی از سوی رسانه‌ها است.

اپیدورال اگر صحیح انجام شود کمردرد نمی آورد

وی تصور برخی خانم‌ها از اپیدورال که همراه با درد کمر است گفت: برخی‌ از مادران فکر می کنند با انجام این روش دچار کمر درد می شوند در حالی که این تصور اشتباه است و اپیدورال یک روش آگاهانه و بدون درد است و خیلی‌ها بودند که این مراحل را انجام دادند و در حال حاضر هم در سلامت هستند؛ شاید هنگامی مادر کمردرد می گیرد که رعایت نکات ایمنی بعد از عمل را به درستی انجام نداده است و در این گونه موارد است که مادر دچار مشکل می شود.

این پژوهشگرنمونه؛ نقش متخصص بیهوشی در روش زایمان بدون درد بسیار مهم و کلیدی دانست و افزود: متخصص بیهوشی نقش بسیار مهمی در کنار متخصص زنان و زایمان یا ماما دارد و شاید علت ترس بسیاری از خانم‌ها همین تخصص و تجربه متخصص بیهوشی باشد که خدای ناکرده اشتباه ماده بی حسی را تزریق نکند.

این محقق و ماما به مراقبت‌های بعد از عمل اپیدورال اشاره کرد و افزود: وقتی زایمان صورت گرفت مادری که زایمان کرده است تا 48 ساعت نباید سر خود را از روی تخت بالا بیاورد و بالش زیر سر خود نگذارند چرا که در غیر اینصورت در صورت حرکت دادن سر نخاع تحریک شده و مایع مغزی افزایش پیدا کرده و فشار داخل جمجمه صورت می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی پیشوا، تصریح کرد: رضایت بیمار برای انجام زایمان بدون درد بسیار مهم است و این مادر است که روش بیهوشی کامل یا اپیدورال را انتخاب می کند البته در موارد خاص با صلاحدید پزشک، مادر مجاز به اپیدورال یا بیهوشی کامل است؛ همچنین نکته مهم این است که قبل از اینکه مادر روش اپیدورال را انتخاب کند باید چکاپ شود تا با صلاحدید پزشک مربوطه این عمل برای وی تجویز شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده