آذربایجان :آتش بس نمی تواند ضامن صلح پایدار در مناقشه قره باغ باشد

آذربایجان :آتش بس نمی تواند ضامن صلح پایدار در مناقشه قره باغ باشد

ایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت : برقراری رژیم آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی نمی تواند ضامن صلح پایدار در این مناقشه باشد .

حکمت حاجی اف در مصاحبه با خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان افزود: درگیری های اخیر در خط مقدم جبهه نیز بار دیگر بر این واقعیت صحه گذاشت .
حاجی اف اضافه کرد: در پی این درگیری ها٬ مجامع بین المللی به صراحت بر ضرورت برقراری آتش بس و از سرگیری مذاکرات برای حل و فصل جامع این مناقشه تاکید کردند .
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان حل و فصل مناقشه قره باغ در قالب یک بسته واحد را امکان ناپذیر دانست و گفت ، مجامع بین المللی از جمله گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز بیشتر بر حل مرحله ای این مناقشه تاکید دارند .
حکمت حاجی اف تصریح کرد طرح حل مرحله ای ٬ در وهله اول شامل خروج نیروهای نظامی ارمنستان از هفت شهرستان در مجاورت منطقه قره باغ کوهستانی می شود .
به گفته وی در قالب طرح حل مرحله ای مناقشه قره باغ ، آزاد سازی پنج شهرستان در همجواری منطقه قره باغ کوهستانی نیز امکان پذیر است و در مرحله بعدی آوارگان جنگی آذربایجانی به خانه و کاشانه خود در این شهرستانها بازمی گردند و امور مین زدایی در این مناطق انجام می گیرد و زیر ساختهای موجود ترمیم می شود و در مرحله بعدی دو شهرستان دیگر نیز آزاد می شود .
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان افزود: ارمنستان در مذاکرات٬ مساله ایجاد دالان میان این کشور و منطقه قره باغ کوهستانی را مطرح می کند ولی پس از آزادی شهرستانهای یاد شده و باز شدن مرزها ٬ نیازی به ایجاد این دالان نخواهد بود .
حکمت حاجی اف در ادامه سخنان خود افزود: بر اساس طرح حل مرحله ای این مناقشه ، در مرحله نهایی ٬ موقعیت سیاسی و حقوقی قره باغ کوهستانی مورد بررسی قرار می گیرد و در پی بازگشت آذربایجانی ها به این منطقه ٬ موقعیت قره باغ کوهستانی در چارچوب مرزهای جمهوری آذربایجان تعیین می شود .
به گفته وی برای اجرای این طرح نیاز به اراده سیاسی کشورهای عضو گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و خود ارمنستان است .
درگیری های نظامی میان نیروهای جمهوری اذربایجان و ارمنستان در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ از دوم آوریل گذشته آغاز شده و تاکنون منجر به کشته شدن ده ها نیروی نظامی ازهر دوطرف شده است .
پنچم آوریل گذ شته به ابتکار روسیه ٬ آتش بسی میان طرفین مناقشه برقرار شد .[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آذربایجان :آتش بس نمی تواند ضامن صلح پایدار در مناقشه قره باغ باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X