ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آذربایجان :آتش بس نمی تواند ضامن صلح پایدار در مناقشه قره باغ باشد

آذربایجان :آتش بس نمی تواند ضامن صلح پایدار در مناقشه قره باغ باشد

ایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت : برقراری رژیم آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی نمی تواند ضامن صلح پایدار در این مناقشه باشد .

حکمت حاجی اف در مصاحبه با خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان افزود: درگیری های اخیر در خط مقدم جبهه نیز بار دیگر بر این واقعیت صحه گذاشت .
حاجی اف اضافه کرد: در پی این درگیری ها٬ مجامع بین المللی به صراحت بر ضرورت برقراری آتش بس و از سرگیری مذاکرات برای حل و فصل جامع این مناقشه تاکید کردند .
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان حل و فصل مناقشه قره باغ در قالب یک بسته واحد را امکان ناپذیر دانست و گفت ، مجامع بین المللی از جمله گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز بیشتر بر حل مرحله ای این مناقشه تاکید دارند .
حکمت حاجی اف تصریح کرد طرح حل مرحله ای ٬ در وهله اول شامل خروج نیروهای نظامی ارمنستان از هفت شهرستان در مجاورت منطقه قره باغ کوهستانی می شود .
به گفته وی در قالب طرح حل مرحله ای مناقشه قره باغ ، آزاد سازی پنج شهرستان در همجواری منطقه قره باغ کوهستانی نیز امکان پذیر است و در مرحله بعدی آوارگان جنگی آذربایجانی به خانه و کاشانه خود در این شهرستانها بازمی گردند و امور مین زدایی در این مناطق انجام می گیرد و زیر ساختهای موجود ترمیم می شود و در مرحله بعدی دو شهرستان دیگر نیز آزاد می شود .
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان افزود: ارمنستان در مذاکرات٬ مساله ایجاد دالان میان این کشور و منطقه قره باغ کوهستانی را مطرح می کند ولی پس از آزادی شهرستانهای یاد شده و باز شدن مرزها ٬ نیازی به ایجاد این دالان نخواهد بود .
حکمت حاجی اف در ادامه سخنان خود افزود: بر اساس طرح حل مرحله ای این مناقشه ، در مرحله نهایی ٬ موقعیت سیاسی و حقوقی قره باغ کوهستانی مورد بررسی قرار می گیرد و در پی بازگشت آذربایجانی ها به این منطقه ٬ موقعیت قره باغ کوهستانی در چارچوب مرزهای جمهوری آذربایجان تعیین می شود .
به گفته وی برای اجرای این طرح نیاز به اراده سیاسی کشورهای عضو گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و خود ارمنستان است .
درگیری های نظامی میان نیروهای جمهوری اذربایجان و ارمنستان در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ از دوم آوریل گذشته آغاز شده و تاکنون منجر به کشته شدن ده ها نیروی نظامی ازهر دوطرف شده است .
پنچم آوریل گذ شته به ابتکار روسیه ٬ آتش بسی میان طرفین مناقشه برقرار شد .[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X