ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا دیه ی مرد بیشتر از زن است؟

 چرا دیه ی مرد بیشتر از زن است؟

ایسنا/ سمیه حاج اسماعیلی در گفت‌وگو باایسنا، با بیان این‌که « برای اینکه خسارت وارد شده به فردی جبران شود اسلام پرداخت دیه را در نظر گرفته است» اظهار کرد: وقتی فردی دچار نقص عضو و یا معضل دیگری می‌شود اسلام برای رفع این موضوع خسارتی را در نظر گرفته است که کمتر از این مشکلات و معضلات بوجود آید.
وی ادامه داد: بر اساس آیات و روایات فراوانی ارزش انسان‌ها به زن و یا مرد بودن آنها نیست بلکه ارزش هر کسی به نوع عمل صالحی است که در نزد پروردگار انجام می‌دهند و همه انسان‌ها در اشتراک انسانیت یکی هستند و اینکه دیه زن نصف دیه مرد باشد دال بر ارزش‌گذاری نیست.
این عضو هیئت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان یادآور شد: دین اسلام اگر می‌خواست بر اساس ارزش گذاری انسان‌ها دیه را تعیین کند باید بین دو مرد نیز که از نظر شخصیتی متفاوت هستند مثلا فردی که شخص اول مملکت است با فردی که در جامعه تاثیر چندانی ندارد و یا مثلا دیه فرد مومن با فردی که ایمان چندانی ندارد تفاوت قائل می‌شد، ولی می‌بینیم که اینگونه نیست پس این موضوع دال بر ارزش گذاری انسان‌ها نیست.
حاج اسماعیلی تاکید کرد: اینکه دیه مرد بیشتر از دیه زن است در نهایت به خانواده بر می‌گردد چرا که مرد نقش اقتصادی در خانواده دارد حتی به نوعی می‌توان گفت این قانون درصدد حمایت از زنان جامعه تنظیم شده است. ممکن است برخی بگویند در زمان حاضر زنانی هستند که سرپرست خانوار باشند این حرف درست است اما باید بدانیم که نوعا و غالبا سرپرست خانوارها مردان هستند به دلیل اینکه شاید اقلیت کمی از زنان سرپرست خانواده باشند نمی‌توان حکم اسلام را تغییر داد.
وی گفت: فلسفه و حکمت الهی بر این است که دیه زن و مرد متفاوت باشد آن هم به دلیل فقط بعد اقتصادی و هرگز مربوط به ارزش گذاری انسان‌ها نمی‌شود و بر اساس روایات اسلامی اگر دیه زن کمتر از ثلث باشد، هیچ تفاوتی بین زن و مرد نیست.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده