ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پرونده روز روش های کاربردی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زندگی

پرونده روز/ روش های کاربردی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زندگی

خراسان/ در زمانه ای که از هر طرف با تبلیغات خوش آب و رنگ به مصرف بیشتر توصیه می شویم و اطرافمان را کالاهای مصرفی پر کرده است، چه بخواهیم چه نخواهیم، خودمان یا خانواده مان ناخودآگاه به سمت خرید بی دلیل و زندگی تجملاتی پیش می رویم. در این حال خرج ها به سمتی می رود که دخل ها را بدجوری تحت تاثیر خود قرار می دهد و دخل ها هم که مدت هاست بی تغییر مانده است، پس چه بهتر که در زندگی راه هایی پیدا کنیم که بتوانیم با همین دخل و درآمد ثابت، خرج های زندگی را کنترل و هدایت کنیم. به یاد داشته باشید این پرونده درباره کاهش هزینه هاست، نه به دردسر انداختن شما! با موارد زیر می توانید برای لذت های خود جایگزین های ارزان قیمت تر پیدا کنید و پولتان را برای لذتی بزرگ تر مانند خرید خانه یا خودرو پس انداز کنید.
سه گام اولیه کاهش هزینه ها؛ کشف، حذف و مدیریت
کاهش هزینه ها یکی از اصلی ترین روش های پس انداز کردن در زندگی است. به یاد داشته باشیم کاهش هزینه ها صرفا به معنای انتخاب راه های ارزان تر زندگی نیست، بلکه به معنای انتخاب صحیح ترین روش های خرج کردن است. گاهی یک صرفه جویی کوچک و یک خرید ارزان تر، در آینده هزینه های بیشتری به همراه دارد. در ابتدا این سه مرحله را بررسی کنیم:
کشف این که پولمان کجا می رود: اگر نمی دانیم که پولمان صرف چه چیزی می شود، به احتمال زیاد داریم ولخرجی می کنیم! اولین قدم برای جلوگیری از این کار این است که تمام خرج های زندگی در طول یک ماه را با جزئیات و خیلی دقیق یادداشت و آخر ماه حساب کنیم. اجاره خانه، خوراک، پوشاک، قبض ها، قسط ها، پس اندازها، قرض دادن ها و... تا خوراکی هایی که برای بچه ها خریداری می کنیم. با این روش به طور دقیق مشخص می شود که پولمان را دقیقاً برای چه چیزهایی هزینه کرده ایم.
حذف خرج های غیرضروری: حال که متوجه شدیم پول بی زبان را کجا می فرستادیم، باید بلافاصله و بدون فوت وقت، جلوی خرج های غیرضروری و به اصطلاح ریخت و پاش هایمان را بگیریم. ممکن است با این کار در پایان ماه به مبلغ چشمگیری نرسیم ولی برای شروع لازم است. خرج هایی نظیر غذا خوردن در بیرون خانه، خرید تنقلات غیرضروری، شارژ اضافی اینترنت، مکالمات بیهوده تلفنی، رفت و آمد با وسیله نقلیه شخصی و... و مهم ترین آن ها: خرید بدون فهرست خرید!
آغاز صرفه جویی و مدیریت هزینه ها: اکنون نوبت به کار بردن روش های صرفه جویی و کم کردن عملی هزینه های زندگی است.
قدیمی ها بیشتر از ما مراقب بودند؛ حیفه هنوز!
هرچه زمان می گذرد، متاسفانه مردم از قناعت و ساده زیستی بیشتر دور می شوند. پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها تعریف می کردند که در آن زمان اجازه نمی دادند کوچک ترین چیزی هدر برود. از جمع کردن ته مانده های قالب صابون و آب کردن آن ها و درست کردن قالب صابون جدید و نگه داشتن سیخ های سوخته کبریت و استفاده مجدد از آن ها گرفته تا برگرداندن کت ها و روپوش های مدرسه و دوختن دوباره و پوشیدنشان، تخت انداختن چندین باره به کف کفش ها، بافتن و وصله کردن جوراب ها تا زمانی که دیگر جای وصله باقی نمی ماند و تهیه مایحتاج زندگی و مواد خوراکی در خانه. متاسفانه امروزه از این سبک زندگی دور شده ایم ولی می توان با راهکارهایی باز هم مراقب دخل و خرجمان باشیم.
دوستی تعریف می کرد در خانه برای خرید قوانینی دارند که خیلی در صرفه جویی و کاهش هزینه ها کمکشان می کند. اول از همه فهرستی دارند که مایحتاج مورد نیاز زندگی شان را در آن اولویت بندی می کنند. از خرید خودروی جدید گرفته تا نوع پنیر صبحانه! بعد از آن که اولویت ها مشخص شد، دور هم می نشینند و قبل از خرید از کسی که می خواهد خرید کند، چند سوال می کنند: «آیا تو واقعا به آن نیاز داری؟ آیا می توانی آن را بدون قرض و وام تهیه کنی؟ اولویت بندی مالی زندگی مان چه بود؟ (پس انداز، خرید خانه، مسافرت، سرمایه گذاری یا...) آیا برای این خرید از قبل برنامه ریزی و پولی پس انداز کرده ای؟» پس از آن که پاسخ این پرسش ها مشخص شد و شخص خریدار توانست دیگران را قانع کند، یک هفته وقت می گذارند و خرید را به تاخیر می اندازند تا کامل به آن پرسش ها فکر کند و تصمیم نهایی اش را بگیرد. بعد از یک هفته اگر هنوز آن عضو خانواده سر تصمیمش بود و از قصدش برای خرید منصرف نشده بود، سایر اعضای خانواده بیست و چهار ساعت نهایی را به وی مهلت می دهند و در این یک شبانه روز سعی می کنند نظرش را عوض کنند! فردای آن روز در نشست خانوادگی تصمیم نهایی برای خرید گرفته می شود و همه با هم عازم بازار می شوند!
هرچند این روش خیلی عجیب، وقت گیر و حوصله سربر است ولی از تاثیرش بر اقتصاد خانواده نباید غافل شد!
خیلی وقت ها با تمهیدات ساده می توانیم صرفه جویی کنیم؛ صرفه جویی در قبض ها و...
قبل از خارج شدن از منزل، سیستم های سرمایشی و گرمایشی را در کمترین حالت قرار دهید. اگر قصد بازگشت زودهنگام به خانه را دارید، لازم نیست این سیستم ها را کامل خاموش کنید زیرا در غیر این صورت همان مقدار انرژی برای گرم یا خنک کردن دوباره خانه مصرف می شود.
از شیوه های ارزان تر مانند استفاده از پنکه سقفی، پتو و لباس اضافه، کولر های آبی و بخاری های گازی استفاده کنید. هنگام خرید وسایل برقی حتما به برچسب انرژی که بازده انرژی را نشان می دهد، توجه کنید. نصب درزگیر و پوشاندن دریچه های کولر فراموش نشود.
سایبانی برای کولرهای آبی ایجاد و پوشال آن ها را هر سال تعویض کنید. سالی یک بار فیلترهای کولر های گازی را هم بازبینی کنید. در خانه از رنگ های روشن استفاده کنید، چون باعث می شود در مصرف برق صرفه جویی شود. برای کنترل روشنایی راهروهای آپارتمان، از حسگرهای تشخیص حضور افراد استفاده کنید. از این حسگرها حتی می توان در اتاق کودکان هم که مرتب لامپ هایش روشن می ماند، استفاده کرد.
عادت کنید که لامپ ها را بعد از خروج از اتاق خاموش و از لامپ کم مصرف استفاده کنید. رایانه، لپ تاپ، مانیتور و تلویزیون را بعد از استفاده خاموش کنید. کابل های برق تمام سیستم ها را به یک رابط وصل کنید و در زمانی که استفاده ای از آنها نمی شود، رابط برق را خاموش کنید تا برق مصرف نشود. از وسایل برقی در ساعات اوج مصرف استفاده نکنید.
به دوش حمام یک سردوش کاهنده مصرف آب نصب کنید. شیرهای آب منزل را که چکه می کند و سیفون های خراب را تعویض کنید. فشار آب را در حد نیاز پایین بیاورید. هنگام مسواک زدن، شستن ظرف ها و حمام کردن نیازی نیست شیر آب باز بماند. با خیس کردن ظرف های کثیف قبل از شستن، میزان مصرف آب را پایین بیاورید. از آب باقی مانده از شست وشوی میوه و سبزیجات برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.
هنگام خرید ماشین ظرفشویی و لباسشویی، وسیله ای را انتخاب کنید که دو خروجی آب گرم و سرد داشته باشد. این کار کمک می کند در مصرف گازو برق صرفه جویی شود. همچنین از ظرفیت کامل آن ها استفاده کنید.
بسیاری از مکالمات بین شهری و خارج از کشور را می توانید از طریق اینترنت و چت صوتی و تصویری انجام دهید. همچنین به جای استفاده از پیامک، از نرم افزارهای ارسال اینترنتی پیام می توان استفاده کرد. برای صرفه جویی در هزینه های اینترنت، از سرویس هایی با حجم ماهانه پایین تر استفاده کنید و در صورت نیاز سرویس هایی با حجم ماهیانه بیشتر خریداری کنید. دانلودهای خود را در ساعات رایگان شب انجام دهید. در مواقعی که از اینترنت استفاده نمی کنید مودم را خاموش کنید تا همسایه ها زحمت مصرفش را نکشند.
راه های کاربردی پس انداز در هزینه های زندگی؛ مدیریت هزینه ها
فهرست بندی کنید/ کارهای روزانه خود را فهرست و سعی کنید تمام کارهای خود را در یک رفت و آمد با خودرو انجام دهید. برای کاهش مصرف سوخت، فشار باد چرخ ها را بررسی، موتور را تنظیم و سعی کنید یک مدل خودروی کوچک تر با مصرف سوخت کمتر را جایگزین خودرویتان کنید. به جای گشت و گذار با ماشین، پیاده روی را انتخاب کنید. می توانید برای طی کردن مسافت های طولانی تر از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
از تفریحات ارزان غافل نشوید/ تفریحات ارزان قیمت تر انتخاب کنید و تعداد دفعات تفریحات گران قیمت را تا جای ممکن کاهش دهید. حتما لازم نیست به شهربازی بروید و بعد هم در یک رستوران لوکس غذا بخورید. می توانید سالی چند بار به پارک شهر بروید اما با خوردن ساندویچ و بستنی هم به همان اندازه خوش بگذرانید. یا به جای خوشگذرانی با دوستان در سالن بولینگ یا پیست کارتینگ، می توانید در پارک تنیس روی میز یا فوتبال بازی کنید.
با سلیقه باشید/ شیک پوش و مطابق مد روز بودن هیچ ارتباطی به خرید لباس های گران قیمت ندارد، بلکه به سلیقه است. با انتخاب رنگ های مناسب، لباس هایی با برش مناسب که دقیقا اندازه شما باشد و کمی گردش در اینترنت و ایده گرفتن، می توانید با هزینه ای بسیار کمتر، خوش پوش تر و شیک تر از دوستانتان باشید.
خوب بخورید اما.../ آشپزی کردن هم مانند شیک پوش بودن یک هنر است. غذای خوشمزه و سالم، حتما غذای گران قیمتی نیست. تمامی غذاهای رستوران های مختلف را با جست و جو در اینترنت می توانید خودتان در خانه بپزید و لذت ببرید.
حتی جنس گران بخرید/ گاهی با خرید یک جنس گران تر و باکیفیت تر، در بلندمدت صرفه جویی کرده اید. سعی کنید مارک های شناخته شده بخرید که خدمات پس از فروش بهتری نیز داشته باشند. حواستان به فروش های ویژه و تخفیف های فروشگاه ها باشد و از آن ها غافل نشوید. گاهی خرید بسته بندی های بزرگ تر (به اصطلاح فله ای) کالاهایی که میزان استفاده از آن زیاد است، به دلیل حذف قیمت بسته بندی، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.
چادر مسافرتی را امتحان کنید/ به سفرهای کم هزینه بروید. یعنی به جای اقامت در هتل، سعی کنید با دوستان خود سفر کنید و با هم خانه ای کرایه کنید. همچنین به جای رفتن به رستوران، خودتان غذا بپزید. یا به سفرهای محلی بروید تا بتوانید با خودروی خود سفر کنید و مجبور به پرداخت هزینه پرواز نشوید. همچنین یک چادر ببرید و هرجا که خواستید اردو بزنید.
پیشگیری ارزان تر از درمان است/ متاسفانه این روزها هزینه های درمانی یا شامل بیمه نمی شود و یا با بیمه یا بدون بیمه چندان فرقی با یکدیگر ندارد. با بررسی درست هزینه های بیمه های درمانی و رعایت بیشتر نکات سلامتی شاید بتوانید این هزینه ها را نیز کاهش دهید. از بهترین و گران ترین مسواک و خمیر دندان استفاده کنید تا هم لبخند زیبایی داشته باشید و دندان درد آزارتان ندهد و هم گرفتار هزینه های بالای دندانپزشکی نشوید.
دسترسی سخت به پول/ داشتن کارت های بانکی ایده مناسبی است حتی برای بچه ها. هرچه دسترسی به پول سخت تر باشد، دیرتر هم خرج می شود.
مهندسی حقوق/ بعد از حقوق گرفتن ابتدا هزینه های ضروری یا ثابت مانند اجاره، قسط، قبض ها، مواد غذایی و... را کنار بگذارید و از درآمد ماهانه خود کم کنید، مقدار باقی مانده پولی است که برای هزینه های اختیاری مانند تفریح، خرید، مسافرت، رستوران و ... قابل خرج کردن است.
صندوق حوادث غیر مترقبه/ اگر توانش را دارید برای خرج های غیرمترقبه و برنامه ریزی نشده، یک صندوق پس انداز اضطراری تشکیل دهید یا در صندوق های قرض الحسنه خانوادگی عضو شوید.
از شر وسایل هزینه بر خود خلاص شوید/ می توانید با فروش پرینتر جوهرافشان، دوربین های قدیمی، رایانه شخصی یا لپ تاپ، گوشی های اضافی تلفن، تلویزیون و یخچال فریزرهای کهنه و ... علاوه بر کسب درآمد و ایجاد فضای بیشتر در منزل، از شر هزینه های اضافی که این وسایل با خود به همراه دارند نیز خلاص شوید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده