ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمایت نخست وزیر ژاپن از لشکرکشی آمریکا به دریای جنوب چین

حمایت نخست وزیر ژاپن از لشکرکشی آمریکا به دریای جنوب چین

ایرنا/ نخست وزیر ژاپن روز سه شنبه به رغم بروز تنش میان چین و آمریکا پس از ورود ناو آمریکایی به دریای جنوب چین، از موضع آمریکا در این تنش حمایت کرد.

خبرگزاری کیودوی ژاپن در گزارشی از آستانه پایتخت قزاقستان به نقل از 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که ورود این ناو آمریکایی به منطقه را به فال نیک می گیرد و از آنجایی که معتقد است این اقدام آمریکا طبق مقررات بین المللی انجام می گیرد از این اقدام حمایت می کند.
وی در این سفر آسیای مرکزی خود امروز پس از دیدار با 'نورسلطان نظربایف' رییس جمهوری قزاقستان در گفت وگو با خبرنگاران افزود: 'اقدام یکجانبه (منظور اقدامات چین در دریای جنوب این کشور) همواره موجب نگرانی جهانیان بوده است، این درحالی است که اقدام آمریکا برای اعزام ناوجنگی طبق قوانین بین المللی انجام می گیرد و لذا معتقدم که تنها آمریکا می تواند مانع سیاست های توسعه طلبانه چین در جنوب شرق آسیا شود'.
براساس این گزارش، 'جن ناتاکانی' وزیر دفاع ژاپن نیز امروز در این خصوص گفت: دولت ژاپن در حال بررسی موضوع است تا ببیند چگونه می تواند با این موضوع که مستقیما به امنیت ملی آن بستگی دارد مواجه شود.
به گزارش ایرنا، با مستقر شدن ناو جنگی «یو اس اس لاسن» در دریای جنوبی چین، تنش بین پکن و واشنگتن وارد مرحله جدیدی شد و شاید این اتفاق عبور از نقطه بدون بازگشت در روابط دو کشور باشد.
ورود این ناو به دریای جنوبی چین و آب های اطراف جزایر مصنوعی مجمع الجزایر «اسپراتلی» درحالی اتفاق می افتد که مقامات چینی آن را غیرقانونی عنوان می کنند اما مقامات آمریکایی ماموریت این ناو را گشت زنی در این جزایر و منطبق با قوانین بین المللی اعلام کرده اند.
جزایر اسپراتلی مورد مناقشه کشورهای حاشیه دریای جنوبی چین بوده و ساخت و ساز اخیر چین در این جزایر و ایجاد جزایر مصنوعی در آن، تنش بین کشورهای حاشیه ای این دریا را بالا برده و بهانه ای برای حضور بیشتر نظامی آمریکا در منطقه شده است.
سالانه بیش از پنج هزار میلیارد دلار از طریق آبهای دریای جنوبی چین تبادل تجاری صورت می گیرد.
آمریکا با رد ادعاهای حاکمیتی چین، تردد کشتی و عبور هواپیما از فراز آب های آزاد را براساس قوانین بین المللی، حق خود و دیگر کشورها می داند.
استقرار ناوهای جنگی در دریای جنوبی چین و همچنین هدف استقرار 60 درصدی نیروهای دریایی در اقیانوس آرام از سوی آمریکا، مقامات چینی را به شدت نگران کرده و موجب فعل و انفعالات جدید در منطقه شرق آسیا شده است.
به جز «پکن» که مدعی مالکیت بر کل دریای جنوبی چین است ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعای مالکیت بر بخش هایی از این دریا را دارند و این موضوع که به تنهایی موجب بالاگرفتن تنش در منطقه شده با حضور نظامی آمریکا وخیم تر شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X