ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سلام بهاری رم به تهران

سلام بهاری رم به تهران

آرمان/ متن پیش رو در ارمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

ایتالیا در روزگار پیش از تحریم بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران شمرده می‌شد اما این کشور در روزگار تحریم تحت فشارهای بین‌المللی مبدل به یک شریک تجاری رده دوم شده است؛ امروز نیز در دوران پسا تحریم و افزایش سفر هیات ‌های خارجی به ایران برای اینکه گوی سبقت را از سایر کشورهای اروپایی برباید، یک‌بار دیگر تلاش می‌کند تا به جایگاه نخست گذشته خود بازگردد. از این رو در پی سفر زمستانی روحانی به ایتالیا و امضای قراردادهای میلیاردی تهران و رم به عنوان دستاورد مهم و ارزنده دولت یازدهم، روز گذشته نخست وزیر ایتالیا همراه با هیاتی متشکل از ۲۵۰ فعال و شرکت مطرح اقتصادی طی سفری دو روزه به تهران آمده تا در دیدار و گفت‌وگو با مسئولان ارشد و سران عالیرتبه کشورمان گام‌های استواری برای ادامه همکاری و افزایش مبادلات تجاری، فرهنگی، دانشگاهی و سیاسی با یکدیگر بردارند.
امضای همکاری شش یادداشت تفاهم
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا، با امضای شش یادداشت تفاهم و موافقتنامه همکاری، راه را برای گسترش بیش از پیش روابط تهران- رم در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هموارتر کردند. یادداشت تفاهم در زمینه همکاری در حوزه فعالیتهای فرهنگی و گردشگری، تفاهمنامه همکاری صنعتی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، چارچوب همکاری میان راه آهن ایران و ایتالیا، یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت صادرات گاز ایران و شرکت انی ایتالیا، یادداشت تفاهم میان شرکت فرودگاه‌های ایران و ایتالیا درباره توسعه فرودگاه مهرآباد تهران، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تولید انواع مفتول، میله و تسمه مورد نیاز صنایع خودروسازی و تفاهمنامه همکاریهای نمایشگاهی، اسنادی بود که میان تهران - رم امضا شد.
اراده دو دولت برای توسعه روابط
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری مشترک با ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا با بیان اینکه در مذاکرات اگرچه ایتالیا عضو ۵+۱ نبودبا انتخاب خانم موگرینی ایتالیا نقش خود را در این مذاکرات ایفا کرد، اظهار داشت: سفر من به رم و ازسویی سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران پیام روشنی دارد؛ این پیام، اراده دو دولت برای توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی فرهنگی آموزشی بین دو کشور، همچنین در زمینه صنعت، حمل‌و نقل، گردشگری علم و فناوری و اقتصادی را نشان می‌دهد و براین اساس تفاهمات و اسناد خوبی بین دو کشور امضا شد که امروز باید برای اجرایی‌شدن آنها قدم‌های خوبی‌برداریم. وی با تاکید بر اینکه در ایتالیا حدود ۳۰ سند و در تهران ۶ سند به امضا رسیده، خاطرنشان کرد: امضای این اسناد می‌تواند مسیر جدیدی را در روابط دو کشور به ویژه در زمینه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری از ایتالیا به ایران فراهم کند. روحانی با بیان اینکه در زمینه روابط بانکی و بیمه و صادرات بین دو کشور قدم‌های خوبی برداشته شده است، نیاز به حرکت سریع‌تری برای حل و فصل برخی موضوعات داریم، گفت: گرچه تحریم بانکی برداشته شده است، اما در عین حال عواقب روانی از دوران تحریم‌ها باقی است و نیاز به اقداماتی برای زدودن آنها داریم. او ادامه داد: خوشحالیم در پساتحریم، ایتالیا در کنار اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران قدم برداشته است. قبل از تحریم، ایتالیا بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اتحادیه بوده است، امروز هم می‌خواهیم ایتالیا نقش گذشته خود را ایفا کند.
همکاری برار رفع تحریم‌های باقی‌مانده
بر اساس این گزارش نخست وزیر ایتالیا نیز خطاب به رئیس‌جمهور کشورمان گفت: یکی از فرازهای نشان‌دهنده روابط دو کشور بخش مرتبط به حقوق بشر است که در این زمینه ما دیدگاه شما مبتنی بر پرهیز از خشونت را دنبال می‌کنیم و اینکه ادیان برای ایجاد صلح و آرامش میان بشر شکل گرفته‌اند. او همچنین افزود: شکل‌گیری توافق هسته‌ای حول محور اعتماد متقابل بود و ما معتقدیم از فراز گسترش ارتباطات می‌توان تعاملات خود را بر پایه‌های استواری شکل دهیم. ماتئو رنتزی خاطرنشان کرد: در میان دوستانی که با ما آمدند، در بخش ترابری و ایجاد خطوط راه‌آهن نوین، نمایندگان خوبی را همراه داریم، همچنین در زمینه فرودگاهی و ناوبری قدم‌های استواری برداشته شد نماینده یکی از شرکت‌های ما پیراهنی بدون کراوات همچون شما به تن دارد که نشان‌دهنده همکاری نزدیک در این زمینه خواهد بود. در زمینه علمی، دانشگاهی و تبادل اطلاعات و پل ارتباطی میان دو کشور برای تبادل دانش و فناوری میان دو کشور اقدامات خوبی صورت گرفت. وی در انتها افزود: ایران و ایتالیا می‌توانند گام‌های محکمی در زمینه رفع بخش باقی‌مانده از تحریم‌ها و تعمیق ارزش‌های فرهنگی و مذهب گرایی پرهیزگر از افراط‌گرایی بردارند.

* علیرضا سالار

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده