ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست روز نوشت: دخالت در کار شورای نگهبان ممنوع

سیاست روز نوشت: دخالت در کار شورای نگهبان ممنوع

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با نزدیک شدن به فصلی دیگر از انتخابات در نظام جمهوری اسلامی باز هم تب و تاب جناح‌ها و احزاب سیاسی برای حضور پرقدرت در این عرصه افزایش یافته است.
اما متاسفانه همچنان برخی بی‌اخلاقی‌ها در این فضا و حاشیه‌سازی‌ها ادامه دارد و اصل انتخابات به عنوان یکی از ستون‌های دموکراسی در ایران اسلامی در حاشیه دعواهای جناحی قرار گرفته است.
به عنوان نمونه و یکی از موارد پررنگی که این روزها در فضای انتخاباتی کشور به چشم می‌خورد، ماجرای کاندیداتوری یکی از منسوبان بیت حضرت امام(ره) است. موضوعی که از ابتدا حاشیه‌هایی را به همراه داشت.
کاری به مواضع این شخصیت و حتی نگاه و گرایش ایشان به جناح خاصی نداریم. آنچه در این نوشتار به آن می‌پردازیم نوع تفسیر جناح‌های سیاسی از قانون است که البته هیچ‌کدام آنها نه صلاحیت این امر را دارند و نه اجازه آن‌را. اما همچنان بر آن اصرار دارند.
از زمان ثبت‌نام کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری (و شاید پیش از آن)، بحثی درخصوص اجتهاد کاندیداها و به طور اخص سید‌حسن خمینی درگرفت. اینکه عده‌ای ایشان را مجتهد می‌دانستند و عده‌ای دگیر خلاف این نظر را داشتند. با ثبت‌نام وی و اعلام استقلالش از جناح‌بندی‌های سیاسی، اما جناح‌ها چنین موضعی را قبول نداشتند. جماعتی که پیش از این در مقابل توهین‌های هم‌صنف‌ها و هم‌حزبی‌هایشان به امام(ره) سکوت کرده بودند، همان‌ها که معتقد بودند دوران خمینی تمام شده است و باید به موزه سپرده شود، همان‌ها که شعارهای انقلاب و امام را در سال ۸۸ لگدمال کردند، همان‌ها که ولایت فقیه، جمهوری اسلامی، مسئله قدس و... را به سخره گرفتند، همان‌ها که توهین و جسارت به اندیشه‌ها و تصویر امام را دیدند و دم نزدند، به یکباره عزمشان را جزم کردند تا در زیر عبای یکی از نواده‌های حضرت امام(ره) خود را مخفی کنند و فریاد دفاع از بیت امام! را سر بدهند.
طرف دیگر دعوا هم کسانی بودند که داعیه حفظ و حراست از انقلاب و آرمان‌هایش را دارند. افرادی که شعار حفظ اصول انقلاب را می‌دهند، اما متاسفانه در برخی موارد بر خلاف شعارشان عمل می‌کنند.
شاید بد نباشد که ماجرا را اینگونه ادامه دهیم. همه چیز از صبح برگزاری آزمون خبرگان در قم اوج گرفت. غیبت سیدحسن خمینی باعث شد، عده‌ای به این نتیجه برسند که چون فلانی در آزمون شرکت نکرده، پس انصراف داده است. همین عدم حضور هم باعث شد که این جناح خاص سیاسی بازی را جور دیگری ادامه دهد. این که خمینی جوان در دام نیفتاده و باید به خاطر انصرافش از حضور در مجلس خبرگان او را ستود.
طرف دیگر هم یک تصویر کاملا اغراق‌آمیز را در فضای مجازی منتشر کرد که نشان می‌داد در همان زمان برگزاری امتحان اجتهاد، سیدحسن خمینی مشغول تدریس درس «خارج اصول» بوده است. نکته جالب این عکس قرار گرفتن یک تخته کوچک در کادر دوربین بود که اولا عنوان درس را نشان می‌داد، دوم اینکه زمان برگزاری و سوم قدمت این کلاس را به تصویر می‌کشید. یکی هم پیدا نشد که بپرسد این تخته سفیدِ تابلو! کنار میز استاد چه می‌کرد؟!
اما این همه ماجرا نبود. طیف اصلاح‌طلبان مدام خبر از تائید اجتهاد «یادگار امام» توسط مراجع معظم و آیات عظام می‌دادند و طرف مقابل هم تکذیبیه‌های همین مراجع را منتشر می‌کرد. و البته این بازی همچنان هم ادامه دارد.
اما نکته مغفول مانده در بین این دعواهای سیاسی اظهارنظر صریح فقهای شورای نگهبان قانون اساسی است. به قول معروف دوطرف دعوا که در پی گرفتن ماهی خود از این آب گل‌آلود هستند، از پاپ کاتولیک‌تر شده‌اند! آنها هرکدام تفسیر خود را دارند، فارغ از اینکه نظر شورای نگهبان و فقهای آن به عنوان مسئول بررسی اجتهاد کاندیداها چه بوده و هست.
درست دو روز قبل از ثبت‌نام کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری، یکی از فقهای شورای نگهبان در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها مواردی را مطرح کرد که تکلیف را مشخص می‌نمود.
«آیت‌الله محمد مومن‌قمی» که از دوره دوم شورای نگهبان با حکم امام(ره) به جمع فقهای این شورا پیوست، مسئولیت برگزاری آزمون اجتهاد برای کاندیداهای انتخابات خبرگان را بر عهده دارد.
وی در همین گفت‌وگو به مواردی اشاره داشت که پاسخ هردو طرف این دعوای سیاسی بی‌فایده را می‌داد.
آیت‌الله مومن در آن گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است عده‌ای از طریق تبلیغات بخواهند تاثیر و تغییری در ترکیب خبرگان داشته باشند؟، تصریح کرد: «هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. انشاالله تعالی کار انجام می‌شود و من هیچ ترسی ندارم. مثلا می‌خواهند چه کار کنند؟ ما که با کسی تعارف نداریم. ما امتحان اجتهاد می‌گیریم، اگر بلد است و فاضل است بفرماید! فقهای شورای نگهبان در مقابل کسی کوتاه نمی‌آیند تا فردی خلاف قانون تائید صلاحیت شود. اصلا چرا کوتاه بیایند؟ چرا بترسند؟ اگر آدم بمیرد بهتر از این است که بترسد».
این اظهارنظر پاسخ هردو طرف را می‌دهد. هم آن عده‌ای که فکر می‌کنند با جنگ روانی و شانتاژ رسانه‌ای می‌توانند در مقابل شورای نگهبان دست برتر را داشته باشند و هم آنها که نگران این موضوع هستند که شورای نگهبان کوتاه بیاید.
به هرحال این شورا که برخی‌ها تصور می‌کنند با فشار و جنجال از مواضع خود کوتاه می‌آید، در موارد بسیاری نشان داده که بازنده جنگ روانی نمی‌شود. نمونه بارز آن را می‌توان در انتخابات سال ۹۲ مشاهده کرد. «عدم احراز صلاحیت» افرادی که شاید تصور مردم و حتی نخبگان این بود که کسی نمی‌تواند جلودارشان باشد، اما این اتفاق افتاد.
این قسمت از صحبت‌های آیت‌الله مومن هم پاسخی دیگر به شائبه‌ها و گمانه‌زنی‌‌هاست: «این آزمون در قانون تعیین شرایط اعضای خبرگان نیامده است؛ مرجع تشخیص دارا بودن شرایط ۵‌گانه اعضای خبرگان، فقهای شورای نگهبان هستند. گاهی کسی که ثبت‌نام می‌کند از قدیم رفیق ما و از ما هم فاضل‌تر بوده است و ما نیز او را می‌شناسیم، بنابراین این فرد نیازی به امتحان دادن ندارد. کسی هم که ما با او آشنایی نداریم اما در حوزه تدریس می‌کند، نوارهای جلسات درس او نیز موجود است، خوب هم درس می‌دهد، ملا است و در مسائل سیاسی هم اظهارنظر کرده و مواضعش روشن است؛ این فرد هم نیازی به امتحان اجتهاد ندارد. بنابراین وقتی فقهای شورای نگهبان تشخیص بدهند که یک فرد علمیت و همه شرایط را دارد یعنی یک ارتباط علمی با او داشته باشند و برایشان اجتهاد و صلاحیت فرد ثابت شود دیگر نیازی به آزمون اجتهاد نیست»
پس بهتر است برخی دوستان به دنبال این نباشند که یک آزمون کتبی را متر و معیار قرار دهند. چرا که این اتفاق باعث فشار بر شورای نگهبان خواهد شد.
از طرفی دیگر آنها هم که به دنبال تائیدیه جمع کردن از مراجع عظام و علمای اعلام هستند هم توجه کنند که آیت‌الله مومن در پاسخ به این سوال که اگر کسی از یکی از مراجع تقلید اجازه اجتهاد و یا کرسی درس خارج فقه داشته باشد بازهم نیازی به آزمون اجتهاد دارد؟، گفت: «خیر، یکی از جهاتی که تصمیم گرفته شد اجازه اجتهاد فایده‌ای نداشته باشد این بود که اعتبار داشتن اجازه اجتهاد موجب می‌شد که عده‌ای برای گرفتن اجازه اجتهاد به مراجع عظام تقلید اصرار کرده و باعث آزار و اذیت ایشان شوند و حتی بعضی از مراجع فرمودند که به اجازه اجتهاد ما ترتیب اثر ندهید. اگر برای ما مشخص شود که کسی کرسی فقاهت دارد، ما از او امتحان نمی‌گیریم ولی یک زمانی هست که یک نفر فقط برای خودش کرسی فقاهت دارد و فضلای قم هم او را قبول ندارند. خب ما در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟ طبیعی است که به فقاهت و اجتهاد فرد شک کنیم».
با این شرایط بهتر است آقایان جناح‌های مختلف به جای دخالت در کار شورای نگهبان که نقش داور و قاضی انتخابات را برعهده دارد، کار را به اعضای این شورای محترم واسپارند و بدون جنجال و حاشیه‌سازی وظیفه اصلی خود را انجام دهند.
فشار بر شورای نگهبان همان کاری است که دشمنان نظام اسلامی می‌خواهند. حذف یا تضعیف این نهاد انقلابی موضوعی است که برای آن برنامه‌ریزی شده است و یکی از سناریوهای آن اظهارنظر برخی افراد داخل انقلاب علیه این نهاد و یا در جهت تضعیف آن است. این یکی از همان نقاط نفوذی است که برای آن سرمایه‌گذاری شده است و باید مراقب بود رفتار از سر غفلت یا خیانت آنها که در سال ۸۸ مجری حمله به شورای نگهبان بودند، تکرار نشود.
باید اجازه دهیم شورای نگهبان بدون هیچ‌گونه فشاری به کار قانونی خود بپردازد و ما به عنوان جناح‌های سیاسی حق دخالت و تفسیر در قانون و روند قانونی نخواهیم داشت.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده