ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همه پرسی قانون اساسی تایلند در انتظار تایید پادشاه

همه پرسی قانون اساسی تایلند در انتظار تایید پادشاه

ایرنا/ معاون نخست وزیر تایلند از امضای لایحه مربوط به همه پرسی قانون اساسی این کشور توسط 'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر خبر داد و اعلام کرد که لایحه برای تایید پادشاه تایلند ارسال شده است.

این لایحه در حالی برای تصویب و تایید نهایی پادشاه تایلند ارسال شده است که همچنان بحث هایی در مورد پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور وجود دارد.
پس از کودتای خرداد ماه سال 1393 تاکنون در چند نوبت قانون اساسی جدید تایلند مورد بررسی قرار گرفته است و هر دوره با مخالفت هایی مواجه بود و اکنون نیز حامیان خانواده بانفوذ 'شیناواترا' و حامیان قرمز پوش آن ها که چند سال سکان هدایت این کشور جنوب شرق آسیا را در دست داشتند، مخالف این پیش نویس قانون اساسی هستند.
تایلند 7 اوت (17 مرداد) را به عنوان تاریخ برگزاری همه پرسی پیش نویس قانون اساسی تعیین کرده است تا جایگزین قانون اساسی موقت فعلی شود که از جولای سال 2014 و پس از کودتا اجرایی شد.
به نوشته روز چهارشنبه 'بانکوک پست'، ویسانو کرآنگام' معاون نخست وزیر تایلند گفت که کابینه با اختصاص حدود سه میلیارد 'بات' ( حدود 85 میلیون و 700 هزار دلار) بودجه پیشنهادی کمیسیون انتخابات برای سازماندهی همه پرسی موافقت کرد.
با این حال، پیش نویس قانون اساسی جدید توسط حزب 'فئوتای' و حزب دموکرات به عنوان دو حزب عمده تایلند مورد انتقاد قرار گرفته است.
روزنامه 'نیشن' تایلند نیز به نقل از بیانیه حزب 'فئوتای' نوشت پیش نویس قانون اساسی این قدرت را به سناتورهای منصوب شده در مجلس سنا می دهد تا قانون یک دولت منتخب را وتو کنند.
این حزب در نتیجه مردم را به رای ندادن به پیش نویس قانون اساسی ترغیب کرد.
حزب دموکرات نیز اعلام کرد که مخالف توانمندکردن سناتورهای انتخاب شده برای رای دادن به نخست وزیر جدید همراه با اعضای منتخب پارلمان است.
'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر تایلند نیز روز گذشته از موضع سیاستمداران در برابر پیش نویس قانون اساسی انتقاد کرد و گفت که یکبار پیش نویس قانون اساسی رد شده و این پیش نویس جدیدی است.
پیش نویس قانون اساسی قبلی ماه سپتامبر سال گذشته توسط شورای ملی اصلاحات رد شد و مورد بازنگری قرار گرفت.
منتقدان معتقدند این منشور تصویب شده و پیش نویس قانون اساسی جدید نیز نفوذ نظامیان را تداوم می بخشد.
براساس پیش نویس قانون اساسی جدید تایلند، هر حزب سیاسی سه نامزد نخست وزیری را قبل از انتخابات معرفی و مجلس نمایندگان پس از انتخابات نخست وزیر را از لیست برمی گزیند.
اگر مجلس نخست وزیر را به هر دلیلی انتخاب نکرد، جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا تشکیل و در مورد چشم پوشی کردن از قانون معرفی سه نامزد تصمیم می گیرد. این در حالی است که نظامیان در دوره انتقالی بر مجلس سنا حاکمیت دارند.
کمیسیون انتخابات تایلند پیش بینی کرده است 80 درصد واجدین شرایط در همه پرسی قانون اساسی بحث برانگیز این کشور در 17 مرداد ماه شرکت کنند.
بازنویسی قانون اساسی تایلند در چند دهه گذشته در پی کودتاهای مختلف انجام شده و پیش نویس قانون اساسی فعلی، بیستمین پیش نویس قانون اساسی تایلند از سال 1932 میلادی است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده