ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر راه و شهرسازی: رسانه‌ای شدن تحلیل تصادفات دانش اجتماعی را افزایش می‌دهد

وزیر راه و شهرسازی: رسانه‌ای شدن تحلیل تصادفات دانش اجتماعی را افزایش می‌دهد

خبرگزاری صدا وسیما/ شصت و ششمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌ها با ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار و درباره تدوین راهنما و دستورالعمل تحلیل تصادفات ، آموزش روش تحلیل تصادفات در سطح استان‌ها و رسانه‌ای شدن گزارش تحلیل تصادفات تصمیم‌گیری شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شصت و ششمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها به ریاست وزیر راه و راه و شهرسازی برگزار شد که به عنوان نخستین دستورکار این جلسه، خلاصه نتایج تحلیل تصادف واژگونی اتوبوس محور ملایر- بروجرد که شهریور امسال رخ داد از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر در سه بخش عامل انسانی، وسیله نقلیه و جاده و در سه فاز قبل از تصادف، حین تصادف و بعد از تصادف ارائه شد.
در این خصوص مقرر شد گزارش اقدامات و عملکرد اعضای کمیسیون درباره یافته‌های تحلیل تصادفات در جلسه بعدی ارائه شود که مهم ترین موارد به این شرح است :
- راهنما و دستورالعمل تحلیل تصادفات تهیه و برمبنای آن تصادفات مهم و شدید با تصمیم دبیرخانه کمیسیون ایمنی ارزیابی شود.
- با آموزش روش تحلیل تصادفات در سطح استان‌ها، پیگیری‌های لازم جهت تحلیل موردی تصادفات در کمیسیون‌های اجرایی استان‌ها صورت پذیرد.
- به منظور آموزش و آگاهی عمومی، گزارش تحلیل تصادفات پس از تأیید نهایی در رسانه‌های عمومی انتشار یابد.
بررسی خلاصه وضعیت ثبت آمار در «سامانه جامع ثبت سوانح حمل و نقل» دستور کار دوم نشست کمیسیون ایمنی راه ها بود که مقرر شد مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) وزارت راه و شهرسازی برای ارائه سامانه برای مقامات ارشد اعضای کمیسیون ایمنی راه‌ها اقدام کند.
همچنین با درخواست وزیر راه و شهرسازی قرار شد نام کاربری برای بهره‌برداری اعضاء از سامانه
مدیریتی تهیه و ارائه شود.
در ادامه گزارش وضعیت ثبت آمار در سامانه جامع ثبت سوانح حمل و نقل قرار شد نسبت به پیگیری رفع موانع فنی در ثبت آمار عملکرد جمعیت هلال احمر، آمار پلیس راهور و آمار حوادث درون‌شهری شهر مشهد اقدام شود.
علاوه بر این مرکز مدیریت راه‌های استان‌ها نیز باید برای ثبت روزانه تصادفات رانندگی با جدیت بیشتر اقدام کند.
در ادامه جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها خلاصه گزارش پیشرفت پروژه برنامه اجرایی ارتقای ایمنی حمل و نقل را صفارزاده معاون تحقیقات و پژوهش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارائه کرد و مقرر شد جلب مشارکت و آموزش استانها در اجرای نتایج پروژه در دستور کار مجری قرار گیرد.
در این جلسه همچنین گزارشی از آخرین وضع پیشرفت تجهیز شبکه راهها به دوربین های کنترل سرعت ارائه شد.
گزارش برنامه مراسم تجلیل از فعالان برتر ایمنی حمل ونقل نیز از دیگر دستور کارهای کمیسیون ایمنی راه‌ها در نشست شصت و ششم این کمیسیون بود که قرار شد کارگروهی با مسئولیت معیدفر مشاور اجتماعی وزیر راه و شهرسازی برای انتخاب افراد اصلح از بین مردم و همچنین در بخش دولتی که در حوزه ایمنی و حفظ جان مسافران اقدام خاصی انجام دادند، اقدام کند.
به گفته سالمی مدیر کل دفتر ایمنی حمل و نقل و کمیسیون ایمنی راه‌های وزارت راه و شهرسازی تجلیل از فعالان برتر ایمنی حمل ونقل در ماه جاری انجام خواهد شد.
همچنین مقرر شد روابط عمومی دستگاه‌های عضو کمیسیون ایمنی راه‌ها نسبت به تهیه و ارائه فیلمی کوتاه برای معرفی و عملکرد دستگاه مربوطه در حوزه ایمنی اقدام و نتیجه را به مرکز روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی ارائه کنند.
در این جلسه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس محور ملایر- بروجرد که گزارشی از علت آن در کمیسیون ارائه شد ، گفت: به جای برخوردها موردی و تصادفی با اینگونه حوادث نیازمند اقدامات و برخوردها سیستماتیک هستیم.
وی با بیان اینکه تحلیل علل تصادف و حادثه موضوعی است که نباید تنها به یک مورد بسنده شود بلکه به منظور یافتن علل اصلی حوادث رانندگی باید چندین تصادف تحلیل شود، اظهار کرد: علاوه بر بررسی تحلیل تصادفات در سطح کمیسیون ایمنی راه‌ها، تحلیل تصادفات در سطح استان‌ها نیز باید آموزش داده شود تا مقامات استانی هم از طریق دریافت اطلاعات بتوانند تحلیل کنند.
آخوندی با بیان اینکه تصادفات بر سه محور باید تحلیل ‌شود، افزود: نخست آنکه آموخته‌ها و نتایج به دست آمده از تحلیل تصادف در محور ملایر- بروجرد تبدیل به دستور العمل شود؛ علاوه بر این آموزش نیروهای سازمانی و ستادی در حوزه تحلیل تصادفات در دستور کار قرار گیرد و اینکه 8 موردی که پیش از این در کمیسیون ایمنی راه‌ها در حوزه افزایش سطح ایمنی جاده‌ها و رانندگان تصویب شد در استان‌ها نیز بررسی و گزارشی از آن در جلسه کمیسیون ایمنی راه ها ارائه شود.
این 8 مورد شامل اجرای طرح اورژانس ملی، تسریع در تدوین- ابلاغ و اجرای دستور العمل مدیریت صحنه تصادفات، تقویت سیستم نظارت فنی بر تردد ناوگان سنگین، تقویت سیستم نظارت پلیس و اعمال مقررات بر رانندگان ناوگان عمومی، تقویت نظارت بر فرآیند تولید انواع وسایل نقلیه و انطباق استانداردها، امدادرسانی بعد از حادثه، تقویت سیستم آموزش عمومی و تخصصی به رانندگان ناوگان عمومی و تقویت سیستم نظارت بر خدمات پس از فروش است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تحلیل تصادفات باید رسانه‌ای شود تا مردم در این حوزه آموزه‌ای داشته باشند، گفت: باید آحاد مردم یک دانش عمومی در این موضوع داشته باشند که خیلی مهم است چرا که حساسیت اجتماعی را افزایش می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده