ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوان نوشت: توان موشکی و تکرار بازی لیبرال‌های 58

جوان نوشت: توان موشکی و تکرار بازی لیبرال‌های 58

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شاید یکی از مهم‌ترین تحولات پس از عید نوروز فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ضرورت حفظ توان موشکی و تقبیح توئیتر منتسب به یکی از شخصیت‌های نظام بود که بازتاب بسیار فراوانی در عرصه سیاسی کشور داشت.
رهبر معظم انقلاب در واکنش به آن توئیتر در این باره که دنیای فردا دنیای گفتمان‌هاست چنین تفکری را ناشی از جهل یا خیانت و روزگار فعلی را روزگار همه چیز دانستند.
تأکید رهبر معظم انقلاب بر چنین مسئله‌ای سبب شد که هاشمی رفسنجانی چندی بعد به صورت رسمی چنین توئیتی را تکذیب کرده و آن را مرتبط به چند سال پیش بداند. این سخنان مقام معظم رهبری را می‌توان در راستای تأکید بر حفظ توان موشکی کشور و تلاش امریکایی‌ها برای گفت و گو در این باره دانست.
اما محتوای آن توئیت که همسویی عجیبی با موضع‌گیری‌های امریکایی‌ها داشت، ماجرای غریبی را در ذهن‌ها متبادر می‌کند؛ زمانی که در ابتدای انقلاب امریکایی‌ها به دنبال پس گرفتن هواپیماهای اف- 14 خود در ایران بودند؛ هواپیماهایی که به علت سیستم‌های پیشرفته باعث نگرانی آنها شدند.

آهن‌پاره‌هایی که باید به امریکا برگردد
با سقوط رژیم شاهنشاهی یکی از وظایفی که متوجه دولت موقت بود، الغای قراردادهای استعماری و از جمله قراردادهای نظامی بود. در همین رابطه بسیاری از قراردادهای نفتی و نظامی ملغی اعلام شد. سخنگوی دولت موقت در یک مصاحبه‌ مطبوعاتی اعلام کرد که «قراردادهای تسلیحاتی با ایالات متحده‌ امریکا شامل خرید جنگنده‌های
اف- ۱۶ آواکس و ناوشکن‌های جنگی که با حجم نزدیک به ۹ میلیارد دلار بود لغو شده است... یکسری قراردادهای دیگر با مستشاران نظامی امریکا بسته شده بود که آنها نیز لغو شده است.»
اما این تمام ماجرا نبود. بخشی از قراردادها مربوط به اقلامی‌می‌شد که نقل و انتقال آنها و مبالغ پرداختی‌شان انجام شده بود که مهم‌ترین آنها جنگنده‌های اف- 14 امریکایی بود که دولت شاه برای آنکه بتواند ژاندارم امریکا در منطقه‌ غرب آسیا باشد به اجازه‌ امریکایی‌ها از امریکایی‌ها خریده بود. برای همین معروف بود که فقط امریکا و ایران چنین جنگنده‌هایی را در اختیار دارند.
ماجرای اف - ۱۴ها به‌زودی به مسئله‌ای اختلافی تبدیل شد که در یک سوی آن، اعضای دولت موقت مصرانه خواستار عودت دادن یا فروختن هواپیماها بودند و در سوی دیگر آن، یاران انقلابی امام به‌شدت این اتفاق را برای امنیت و مصالح کشور خطرناک می‌دیدند.
استدلال دولت موقتی‌ها بر چند محور استوار بود؛ در ابتدا بیان می‌کردند که این اقدام کاملاً مبتنی بر دیدگاه‌های امام است. امام (ره) در برخی بیانات خود با «آهن‌پاره» خواندن هواپیماهایی که شاه در قبال اهدای نفت به غربی‌ها دریافت کرده بود گفته بودند که «همه‌ این قراردادهایی که [منعقد] کردند، قرارداد اسلحه [منعقد] کردند، باطل بوده این قرارداد. بیایند پول ما را بدهند و آهن‌هایشان را ببرند. نفت ما را بردید پولش را بدهید؛ آهن‌هایتان را هم ببرید مال خودتان.»
این سخنان امام (ره) از سوی دولت موقتی‌ها با برداشتی اشتباه و غلط روبه‌رو شد. منظور امام از این هواپیماها نه جنگنده‌های نظامی که هواپیماهای گران‌قیمت مسافرتی بود که دولت پهلوی در ازای وجه‌المعامله‌ نفت از غربی‌ها خریده بود.
اما دولت موقتی‌ها استدلال‌های دیگری هم داشتند؛ دکتر ابراهیم یزدی، وزیر خارجه‌ دولت موقت در مصاحبه‌ای اختصاصی با کیهان از چرایی اقدام دولت متبوعش برای بازگرداندن یا فروش اف - ۱۴ها پرده برداشت: «وقتی که گزارشاتی که در مورد این هواپیماها تهیه شده بود بررسی شد، ما برخوردیم به این مسئله که تاکنون ایران ۵ میلیارد دلار بابت خرید این هواپیماها پرداخته و نگهداری آنها هرساله ۵۰۰ میلیون دلار خرج برمی‌دارد، یعنی ظرف 10 سال ۵ میلیارد دلار به میزان قیمت این هواپیماها افزوده می‌شود... و سیستم پرواز این هواپیما بسیار پیچیده است و حتی موشک‌هایی که این هواپیما حمل می‌کند (فونیکس) هنوز آزمایش نشده و به‌طور کلی به کار انداختن این هواپیماها برای خود امریکا هم بسیار مشکل است و اگر دولت ایران بخواهد اینها را به کار بیندازد، حداقل به 400 مستشار امریکایی برای آموزش خلبان‌ها نیاز داریم... با در نظر گرفتن گرانی بیش از حد این هواپیماها اینکه هر ساعت پروازش برای ایران هزینه فراوانی برمی‌دارد و ثانیاً نگه داشتن این هواپیماها باعث وابستگی شدید ما خواهد شد، دولت تصمیم گرفته این هواپیماها را به امریکا یا هر دولت دیگری که حاضر باشد بفروشد.»
بنابراین دولت موقتی‌ها معتقد بودند که نگهداری اف- 14ها هزینه‌بردار است و جدای از آن، اساساً «این نوع هواپیماها به درد ما نمی‌خورد.» مدعای «به درد نخوردن» اف-‌۱۴ها مبتنی بر یک تفاوت فکری مهم در میان دولت موقتی‌ها و نیروهای انقلابی بود که مطابق با ادبیات سیاسی آن روزها این‌گونه تعبیر می‌شد که جمهوری اسلامی باید «سیاست تهاجمی» هم داشته باشد یا نه؟

خلبان‌ها جلوی بازگشت اف- 14‌ها را گرفتند
تفکری نزد یاران انقلابی امام به‌شدت محل تأمل بود. زرورق زیبای این سخنان نباید توجهات را از باطن خطرناک آن منصرف می‌کرد. نه هزینه‌ زیاد دلیلی بود برای از دست دادن هواپیماها و نه واقعاً هواپیماها به دردنخور بودند.
اشتیاق امریکایی‌ها برای بازگرداندن اف- 14ها و خطر تجاوز نظامی ایالات متحده به کشورِ تازه‌‌انقلابی ایران که منافع این کشور را به‌شدت به چالش کشیده بود برای انقلابیون تأمل‌برانگیز بود. (خطری که البته نه با تجاوز امریکا که با جنگ نیابتی صدام علیه نظام جمهوری اسلامی و حدود 13‌ماه بعد بر ملت ایران با چشمِ سر دیده شد.) به این ترتیب بود که با همه‌ توان به صحنه آمدند و هم از طریق رسانه‌های عمومی به آگاه‌سازی ملت پرداختند و هم در شورای انقلاب برای جلوگیری از این اتفاق خطرناک کوشش کردند.
در همان زمان هم خلبان‌های نیروی هوایی تلاش خود را برای جلوگیری از چنین مسئله‌ای بسیج کردند و اجازه خروج حتی یک فروند هواپیمای اف- 14 را به امریکایی‌ها ندادند.
خلبان مازندرانی از خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی در این رابطه می‌گوید: بحث فروش تام‌کت‌‌ها را بعد از انقلاب همین آقای (ابراهیم) یزدی مطرح کردند. استدلال‌شان هم این بود که این هواپیماها، هواپیماهای گران‌قیمتی هستند و نگهداری‌شان فوق‌‌العاده گران است. مغز آقای بازرگان را هم خوب شست‌وشو داده بودند. همان موقع من خودم یکی از کسانی بودم که به تهران آمدم و به مدرسه رفاه رفتم و موضوع را برای امام(ره) و بقیه آقایان توضیح دادم. خیلی از افراد در جلسه بودند. از احمدآقا گرفته تا آقای بهشتی و موسوی‌اردبیلی و موسوی تبریزی و صانعی. البته آقایان وزارت خارجه همزمان یک تیم خارجی (کانادایی- استرالیایی) را به اصفهان آورده بودند تا تامکت‌ها را از نزدیک ببینند و آنجا جناب خلیلی با آن تیم درگیر بود و طوری برایشان توضیح داده بود که اینها ترسیده بودند که نمی‌توانند از پس این هواپیماها با این عظمت بربیایند.

شباهت عجیب توئیت جنجالی و ملی‌مذهبی‌ها
حسن روحانی در سال ۱۳۶۴، به‌عنوان رئیس کمیسیون دفاع مجلس شورای اسلامی به نماز جمعه‌ تهران آمد و از دوگانه‌ جهل- خیانت دولت موقتی‌ها گفت:«برای استقرار صلح در یک جامعه، تنها نیروهای دفاعی نیاز نیست بلکه آمادگی جنگی باید باشد. آن وقتی دشمن می‌ترسد به ملتی هجوم آورد که بداند اگر هجوم کند مقابله‌به‌مثل می‌شود و هجوم متقابل را باید تحمل کند. اگر ملتی قدرت تهاجم را نداشته باشد قدرت دفاع هم نخواهد داشت. اگر نادانی دولت موقت نبود شاید جنگی این چنین بر ما تحمیل نمی‌شد. آنهایی که حتی تصمیم داشتند هواپیماهای اف- ۱۴ ما را به امریکا پس دهند و اگر شهید بهشتی‌ها و عزیزانی چون خامنه‌ای‌ها و هاشمی‌ها در شورای انقلاب نبودند، دولت موقت در تابستان ۵۸ آنها را به امریکا پس داده بود.
من نمی‌گویم خیانت یا عدم خیانت بلکه این یک نادانی و عدم تفکر صحیح برای یک ملت انقلابی بود.» حالا سؤال اصلی اینجاست که همنوایی عجیب بین آن توئیت و استدلالی که ملی‌مذهبی‌ها 37 سال پیش بیان می‌کردند چه می‌تواند باشد. این مسئله به غیر از این است که این سخنان تنها به همان دلایل دوگانه رهبری است.

*مهدی پورصفا

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده