ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واشنگتن پست: بررسی توافق هسته ای ایران با انگیزهای متفاوت صورت می گیرد

واشنگتن پست: بررسی توافق هسته ای ایران با انگیزهای متفاوت صورت می گیرد

واحد مرکزی خبر/ واشنگتن پست نوشت، مقامات کشورها در بررسی سیاست خارجی ملاحظاتی مانند وفاداری حزبی را در نظر می گیرند حتی اگر خودشان احتمالا نظراتی متفاوت داشته باشند و وضع در مورد توافق هسته ای ایران به همین صورت است.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما ، این روزنامه آمریکایی در تحلیلی به قلم ایی جی دیون نوشت: بحث های مربوط به سیاست خارجی به ندرت از چارچوب بررسی در مورد کشمکش های سیاسی داخلی خارج می شود در عین حال در اینجا تصورات بیان نشده و فرضیه های اعتراف نشده نیز مطرح است.
وضع در مورد توافق هسته ای ایران به همین صورت است حتی اگر سیاست محض در آن نقشی فوق العاده ایفاء کند.
نشانه های زیادی وجود دارد که سناتورهای جمهوریخواه جف فلیک و سوزان کالینز ممکن است در شرایطی دیگر ، از این توافق حمایت کنند. در عین حال ، این دو نفر باید هزینه های بسیار زیاد همراهی نکردن با همکاران خود را در خصوص موضوعی که در آن میزان وفاداری حزبی سنجیده می شود در نظر داشته باشند.
مسئله در مورد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز به همین شکل است که رای کنگره را موضوعی در طرفداری از اسرائیل یا مخالفت با آن تلقی می کند.
بسیاری از طرفداران سرسخت اسرائیل ممکن است انتقادی مشخص از رژیم بازرسی در توافق هسته ای ایران داشته باشند. در عین حال ، این افراد همچنین معتقدند این محدودیتها بر برنامه هسته ای ایران واقعی هستند.
مثلا ، سناتور بن کاردین گفته است مذاکره کنندگان آمریکا دستاوردهای زیادی بویژه در حوزه هسته ای داشته اند.
در عین حال، فشارها بر کاردین که هنوز در مورد توافق هسته ای ایران تصمیم نگرفته است و چند نماینده دیگر دموکرات شدید است. رای مثبت کاردین - از نمایندگان ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی - تاثیری واقعی بر همکارانش خواهد داشت که هنوز در خصوص حمایت یا حمایت نکردن از توافق هسته ای ایران تصمیم گیری نکرده اند.
حق با اوباما و متحدانش است که می گویند خطرات کارشکنی کنگره در این توافق بسیار بیشتر از تلاش برای موثر واقع شدن آن است.
این تصور که آمریکا می تواند به عقب برگردد و به مذاکره مجدد برای توافقی حتی سخت گیرانه تر بپردازد خنده دار است به دلیل اینکه ما صرفا با توافقی بین ایران و آمریکا روبرو نیستیم. این توافق همچنین شامل متحدانی است که از آنچه اکنون مطرح است به شدت حمایت می کنند. این صحبت که تحریمهای قبلی بر ضد ایران می تواند دوباره اجراء شود به همین دلیل بیهوده است: اگر آمریکا آنچه را که اکنون با آن موافقت کرده است کنار بگذارد ، همکاران ما خشمگین خواهند شد.
چالش اصلی که دولت آمریکا برای منتقدان خود مطرح می کند این است: جایگزین توافق چیست؟ این یک سوال لفظی نیست.
شمارش تعداد قانونگذاران موافق و مخالف توافق هسته ای با ایران نشان می دهد اوباما حداقل رای کافی برای حفظ حق وتوی طرحی را که توافق را به هم می زند به دست می آورد.
اوباما بخت بدست آوردن حمایت چهل و یک سناتور را دارد تا کلا مانع رای گیری در مورد اقدام بر ضد توافق هسته ای ایران شود. تصمیم کاردین در اینجا اهمیت زیادی دارد.
در عین حال، وقتی این برهه پایان یابد، رئیس جمهور، مخالفان او در کنگره و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بحثی بزرگتر در مورد نقشی که برای آمریکا در جهان قائلند به کشور بدهکار خواهند بود.
افراد بسیاری اوباما را در درجه اول فردی واقعیت گرا در عرصه سیاست خارجی می دانند.
واقعیت گرایی به خصوص پس از ماجراهای ما در عراق، بسیار بهتر از قبل به نظر می رسد.
آمریکا باید برای ارزش های دموکراتیک و حقوق بشر ایستادگی کند
ولی استفاده بیش از اندازه از اقدامات نظامی ، خطری مهم برای منافع و قدرت ما در بلند مدت محسوب می شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X