ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معتبرترین شرکت تامین قطعات ایمنی خودرو به ایران می‌آید

معتبرترین شرکت تامین قطعات ایمنی خودرو به ایران می‌آید

فرصت امروز/ تامین‌کنندگان قطعات خودرو، پس از رسیدن به توافق هسته‌ای، از نخستین گروه‌های صنعتی بودند که رایزنی‌ها و مذاکرات خود را با شرکت‌های خارجی برای شراکت آغاز کردند. نمایندگان قطعه‌سازان ایرانی در همه سفرهای رئیس‌جمهور و هیات‌های رسمی ایران به کشورهای اروپایی حضور داشته و تفاهم‌نامه‌های زیادی هم پس از اجرای برجام به امضا رساندند که از جمله آنها امضای تفاهم‌نامه با انجمن‌های قطعه‌سازی هند، ایالت باواریای آلمان و ترکیه بود. اما یکی از انتقاداتی که به این روند وارد شد، نبود بعد اجرایی در این امضاها بود، حالا اما ساسان قربانی، دبیر انجمن قطعه‌سازان می‌گوید که 9 شرکت قطعه‌سازی ایرانی با شرکای اروپایی خود وارد فاز اجرایی شده‌اند. با او درباره تحولات صنعت قطعه‌سازی در پسابرجام گفت‌وگو کرده‌ایم.

یکی از نکات قوتی که مسئولان اجرایی دومین همایش بین‌المللی خودرو درباره آن سخن می‌گفتند، تفاهم‌نامه‌ها و مذاکرات قطعه‌سازان ایرانی با قطعه‌سازان مطرح خارجی در حاشیه این همایش بود، اکنون پس از گذشت یک‌ماه، طبعا باید دستاوردهای آن مشخص شده باشد. آیا خروجی ویژه‌ای از این مذاکرات صورت گرفته است؟
همزمان با این همایش، جلساتی تشکیل شد که در آن شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز ایرانی با شرکت‌های همسان خارجی خود مذاکراتی داشتند. بخشی از این مذاکرات ادامه مذاکرات پیشین بود که نتایجش در زمان برگزاری کنفرانس و هفته‌های پس از آن اعلام شد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جلساتی با مدیران ارشد شرکت‌های قطعه‌سازی و خودروسازی خارجی بر تولید قطعات محصولات در ایران تاکید کردند.

از سوی دیگر این کنفرانس آغازگر مذاکرات جدیدی نیز بود. در این کنفرانس انجمن‌های قطعه‌سازی انگلیس، فرانسه، ترکیه و هند نیز اعلام کردند که اعضای خودشان را برای سرمایه‌گذاری در ایران ترغیب خواهند کرد. با توجه به صحبت‌های نافذ آقای رئیس‌جمهور که در آن به موضوع حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران اشاره شد، بسیاری از شرکت‌های خارجی با دلگرمی بیشتری در جلسات حضور پیدا کردند.

در آغاز سال جدید یک هیات ایرانی به اتریش سفر کرد که در این بین نمایندگانی از طرف قطعه‌سازان ایرانی حضور داشتند. دستاورد سفر اتریش چه بود؟
در این سفر انجمن قطعه‌سازان ایران با بزرگ‌ترین خوشه صنعتی اتریش توافق‌نامه امضا کردند و همچنین دو توافق‌نامه دیگر با اتاق‌های بازرگانی اتریش و ایالت سازنده قطعات خودروی اتریش به امضا رسید.

اهداف اصلی این توافق‌نامه‌ها چه بود؟
این توافق‌نامه‌ها بر همکاری مشترک میان شرکت‌های دو کشور تاکید دارد. ایجاد شرکت‌های مشترک برای پیگیری همکاری شرکت‌های ایرانی و اتریشی، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک در ایران و اتریش و برنامه‌ریزی برای استفاده از بازارهای صادراتی دو کشور از دیگر اهداف این توافق‌نامه‌ها است.

هفته گذشته هیاتی اقتصادی از هند به ایران آمده بود، آیا قطعه‌سازان ایرانی نیز با این هیات مذاکره کرده‌اند؟
ما توافق‌نامه‌ای با قطعه‌سازان هندی امضا کرده‌ایم که در آن به استفاده از بازارهای مشترک و سرمایه‌گذاری مشترک میان این دو کشور در زمینه قطعه‌سازی از بندهای این توافق‌نامه بوده است که البته در چند هفته آینده هیات دیگری از هند برای پیگیری اجرایی شدن توافقات انجام شده به ایران خواهند آمد.

یکی از انتقادات جدی که به روند فعالیت قطعه‌سازان وارد می‌شود، این است که تاکنون قطعه‌سازان ایرانی صرفا به امضای توافق‌نامه اکتفا کرده و خروجی آنها قابل لمس نیست. به اعتقاد شما خروجی این توافق‌نامه‌ها چه زمانی مشاهده خواهد شد؟
بله، اکنون ما فعلا در مرحله امضای توافق‌نامه‌ها هستیم و برای ورود به روند اجرایی باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذاریم. اگر قرار است ما کارخانه مشترکی را ایجاد کنیم، طبیعتا ابتدا باید توافق کنیم و بخش‌های همکاری و مسئولیت‌های هر طرف مشخص شود. این توافقات در مرحله اول روی کاغذ می‌آیند و سپس وارد فاز اجرایی می‌شوند. اکنون نمونه‌های زیادی را داریم که توافقات را انجام داده و وارد فاز اجرایی شده‌اند.

مثلا کدام توافقات؟
اگر اجازه بدهید من نام شرکت‌ها را نبرم تا زمانی‌که خود شرکت‌ها موضوع را مطرح کنند اما اکنون 9 شرکت قطعه‌سازی ایرانی با برندهای شناخته شده جهانی وارد فاز اجرایی شده‌اند.

نام شرکت‌های خارجی را می‌توانید بگویید؟
شرکت‌هایی که اکنون وارد فاز اجرایی با قطعه‌سازان ایرانی شده‌اند آلمانی، فرانسوی و اتریشی هستند.

این شراکت‌ها مربوط به کدام بخش از قطعات خودرو است؟
بخش قطعات ایمنی خودروهای داخلی که یکی از مهم‌ترین مطالبات مشتریان است، از جمله موضوعات این شراکت‌ها است که معتبرترین شرکت دنیا در زمینه تامین این قطعات به ایران خواهد آمد. با ورود این شرکت سطح ایمنی خودروهای داخلی بسیار بالا خواهد رفت. همچنین در زمینه قطعات تزیینی خودرو نیز مذاکرات به مرحله اجرایی رسیده است که به اعتقاد من بخش مهمی از اینها نتیجه سومین کنفرانس بین‌المللی خودرو و سخنان آقای رئیس‌جمهور در این کنفرانس است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده