ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تصویب برنامه جنجالی "رنتزی" در پارلمان ایتالیا

تصویب برنامه جنجالی "رنتزی" در پارلمان ایتالیا

ایسنا/ پارلمان ایتالیا طرح اصلاح قانون اساسی ماتئو رنتزی را به تصویب رساند و بدین ترتیب راه برای برگزاری همه‌پرسی در پایان سال جاری میلادی هموار شد. هدف از این اقدامات ایجاد دولت‌هایی باثبات بیشتر در ایتالیا عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا می‌گوید که اصلاحیه مذکور با ارتقای ثبات سیاسی، به چندین دهه دولت‌های سردرگم که به گفته وی احیای اقتصاد بدهکار این کشور را دشوار می‌کند، پایان خواهد داد. وی متعهد شد که اگر رفراندوم علیه آن باشد، استعفا دهد.

اصلاحیه مذکور سنای ایتالیا را به عنوان یک مجلس منتخب ملغی کرده و به شدت توانایی آن را برای وتوی قوانین محدود می‌کند. در سیستم کنونی، مجلس‌های سفلی و علیای پارلمان ایتالیا اختیارات یکسانی دارند. این لایحه با 361 رای موافق در برابر هفت رای مخالف به تصویب رسید. این در حالی است که اپوزیسیون ایتالیا جلسه پارلمان را بایکوت کرده بودند. رفراندوم قرار است ماه اکتبر انجام شود.

این لایحه به صورت موثری از تعداد سناتورهای مجلس علیا (سنا) تا یک سوم می‌کاهد. با این اقدام قدرت سرنگون کردن دولت از سناتورها گرفته می‌شود و علاوه بر این، قدرت آنها برای مسکوت گذاشتن قوانین را به شدت محدود می‌کند. همچنین برخی از اختیارات دولت‌های منطقه‌ای به رم بازگردانده می‌شود.

در قانون اساسی سال 1948 ایتالیا برای اینکه قدرت بیش از حدی به یک فرد یا گروهی پس از حاکمیت فاشیستی بنیتو موسولینی داده نشود، دو مجلس در پارلمان ایجاد شد که هر کدام اختیارات برابر دارند و همین امر قانونگذاری را به زحمت می‌اندازد و روند آن را کند می‌کند.

با این حال جنبش اپوزیسیون "فایو استار" (پنج ستاره) از خارج مجلس سفلی ایتالیا در اعتراض به این لایحه می‌گفت، طرح فوق سیستم کنترل و توازن ایتالیا را از بین می‌برد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده